Yunanistan’ın Girit güneyinde karasularını 12 mile çıkartma planı

Cihangir Dumanlı

cihangirdumanli@marinedealnews.com

ABD’nin siyasi ve askeri desteğini arkasına aldığını değerlendiren Yunanistan son zamanlarda Girit Adası’nın güneyinde karasularını 12 mile çıkartma niyetini çeşitli kaynaklardan dile getirmektedir.

İlk bakışta “Girit’in güneyindeki karasularının genişletilmesi bizim deniz yetki alanlarımıza zarar vermez.” gibi bir düşünce akla gelebilirse de bu çok yanlıştır. Çünkü: Karasularını genişletme Yunanistan’ın kuruluşundan beri Türkiye aleyhine genişlemeyi öngören uzun vadeli planının bir parçasıdır.

Yunanistan Ege’de karasularını genişletmesi Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS)’ne aykırıdır. Ege özel bir denizdir 12 mil genel kuralı burada uygulanamaz. Ayrıca Sözleşme’nin 300’üncü maddesindeki iyi niyet ve hakkaniyet ilkesine de aykırıdır.

Karasularını genişletmekle üzerindeki hava sahası ve denizin altındaki ekonomik kaynaklara da haksız olarak egemen olur.

Girit güneyinde karasularının genişletilmesi Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının paylaşımında Yunanistan’a haksız bir avantaj sağlar.

Bu hamle Türkiye’nin tepkisini ölçmek için yapılmaktadır. Göz yumulduğu takdirde “salam dilimi” taktiği ile diğer adalarda da aynı şeyi yapabilir ve Türkiye’yi Ege’de hapsedebilir. 

1995 yılındaki TBMM’nin kararı doğrultusunda bu bizim için bir savaş sebebidir (Casus belli).

“Girit’in güneyi” tabirinin tam olarak nereyi kapsadığı belirsizdir doğu- batı yönündeki yan sınırlar neresi olacaktır? Karasuları doğu-batı yönünde de genişletilirse Türkiye’nin Ege’den Akdeniz’e çıkış kapıları kapanabilir. Yunanistan savaş gemilerimizin zararsız geçiş hakkına engel çıkartabilir. Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz-hava tatbikatlarımız kısıtlanır. Hava sahası sorununa benzer sorunlar yaşanır. 

Sonuç: 

Yunanistan’ın Girit’in güneyinde karasularını genişletmesi kabul edilemez. Önalıcı bir yaklaşımla olayın krize dönüşmesini beklemeden gereken diplomatik uyarılar erkenden yapılmalı; bu diplomasi Donanmamızın caydırıcı faaliyetleri ile desteklenmelidir.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın
cihangirdumanli@marinedealnews.com