Ana sayfa Haberler Deniz Ticareti Mesele çok mühim…

Mesele çok mühim…

0
Hayatta iyi ve güzel şeyler oluyor

Bu yazım ve yine bu köşede yer alan “Mesele mühim (Şubat 2021)” başlıklı yazım hatta ondan önceki “Ayı Bacağı Seyri (Ocak 2021) başlıklı yazım kapsamında, Türkiye’de gerçekleri yazan gazeteci üstatlardan dikkat çektiğim Sigortacılık Kanunu’nun bir kişi tarafından fiilî olarak ihlâli konusunda bir istirhamım var. Umarım bu yazımı okuyup konuyu kendi zaviyelerinden onlar da ele alırlar. Zira verecekleri desteğe ziyadesiyle müteşekkir kalırım.

Baştan belirteyim. Konuyu Oda’nın da ele alması için yazdığım yazılardan sonra gündeme sözlü olarak getirmek istedim ancak konuşmamam için sesim kesildi. Hiç nezaketli bir yaklaşım değil. Gerçi nezaketsiz yaklaşımı yapan kişinin tarafsız olması gerekirken taraflı bu tutumu da ilk değil.

Ancak sorunu gündeme getirmeye çalıştım. Oda’nın ilgili sigortacılık ve etik komisyonlarını konuyu mesleki etik açısından irdeleyip incelemeye davet ettim. O gün Oda’nın Zoom’daki Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’na konuk olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan’ın da konuya ilgisini istirham ettim. Buradan da bir kez daha dikkat çekmiş olayım.

Bu mühim mesele için ilgili Bakanlıklarla dayanışma, koordinasyon, iletişim içinde olmak önemli.

Zira konu Türkiye’yi ilgilendiriyor.

İlgili konunun yüzde 50 Ortağı Türkiye Sigorta. Mesele mühim… Kamu kurumumuzu da bu konuda bilgilendirmek, dikkatlerini çekmek bizlerin önce vatandaşlık görevi gereği önemli. Ben zira bilmediklerini düşünüyorum. Geçen ayki yazımdan sonra önemi haiz bu konu, sorunu denetleyecek kurum ve kuruluşlardaki kişilere yeni iletilmiş. Haberi geldi.

Ocak sayısında yer alan yazımın ilk cümlesi şöyle başlıyordu: Gömleğin düğmesi baştan yanlış iliklendiyse ve niyetler de iyiyse sorun tarafların el ele vermesiyle çözülebilir.

Ocak ’19’da bu köşede “Çaparize düş(ürül)mek” başlıklı bir yazı yazmıştım. Oradaki ilgili Kanun’u tersten düşününce aydınlanma geldi. Bir de o bilinçle okudum.

Öncesinde sinyal verdim. Belki kendiliğinden anlaşılır ve gereği yapılır diye de düşündüm. Amacımız üzüm yemek zira, ama olmadı.

Nitekim konuyu Kanun ve ilgili Yönetmelik üzerinden yazacağımı öğrenen Türk P ve I Sigorta A.Ş.’nin üst düzey bir yöneticisi bir öğle yemeğinde görüşmek istedi.

“Hayırdır bunca yıl sonra?” dedim. “Konuşuruz” dedi. Ben neyi konuşmak istediğini anladım, biri mevzuyu fısıldamıştı. Onun da kim olduğunu biliyorum ama konu zaten gizli değil.

İlgili kişi restoranı benim seçmemi belirtince, Türk P ve I Sigorta (TPI) web sitesindeki “TPI Ana Sözleşmesi”nde, “Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi, 11 Nisan 2018, Sayı 9556, Sayfa 1059, Sütun 1’de ‘Türk P ve I Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mıgırdıç Aret Taşciyan1 ikâmet adresi’…” olarak yer alan; Şişli, 19 Mayıs Caddesi, Şişli Plaza’nın2 karşısında bulunan restoranı seçtim.

Esasen Taşcıyan’ın gerçekte ikâmet adresi, hiç üstte yazılı adres olmadı ve o tarihte de orada ikâmet etmiyordu. Daha enteresan olanı aşağıda belirteceğim. Devam edeyim zira konu analitik okumayla çözülecek cinsten ve önceki yazılarıma gelen bazı tepkiler, “yazdın ama anlaşılmadı” şeklinde olsa da anlayan anladı, “şimdiye kadar maalesef yazdığınız oluyor ve kimse konuya ciddiyetle eğilmiyor” diyenler de vardı.

O görüşmemizde TPI üst düzey yetkilisi biraz sohbet ettikten sonra, “Konuya gireyim mi artık” dedi gülerek. “Hayırdır, yazma mı diyeceksin yoksa” dedim. Bu aslında ona sakın deneme demekti. Açıkça, öyle bir yanlışa yeltenmeyeceğini, “konuyu ele alan sensin” diyerek güldü ve kibarca reddetti. Amacı beni ikna etmekti sanırım. İçtenlikle ne ile gelecek diye dinlemeye koyuldum.

Özetle…

Konu enteresan bir şekilde nereye geldi dersiniz. O günlerde dünyanın ve Türkiye’nin gündemine bir gecede oturan Ermenistan’ın Azerbaycan’a hain saldırısına. O saldırıya atıfla, “yazarsan ırkçılık yapmış olursun” dedi. “Ne ilgisi var bu mevzuyla ırkçılığın, esas ırkçının kim olduğunu ikimiz de biliyoruz ama neyse konumuz bu değil, gerçekleri sen biliyorsun sakın çarpıtma, ben ise geç de olsa anladım, işin düzgün yapılmasını istiyorum hepsi o kadar” dedim ve hiç etrafında dolanmaya gerek yok, neyse o, konu açıklığa kavuşsun diye, hatırlattım, “…aynı TPI Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Omur’un kanunlara uymasını istediğim gibi, onun da doğru olanı yaptığı gibi, hepsi bu” dedim.

Evet ama, “Aret Abi TPI’dan bir ücret almıyor” dedi durup dururken. Anlamadım. “Ne ilgisi var konumuzla” dedim ve devam ettim “Evet ama Sigortacılık Kanunu çok açık ve yazıyor ki, Türk P ve I Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye’de sigorta brokerliği yapamaz. O Kanun üstelik neler yapamayacağını ve neler yapacağını çok net yazıyor. Diyor ki, OMNİ’de çalışamaz, OMNİ’yi Türkiye’de temsil edemez, orayı ofis olarak kullanamaz ki yıllardır sadece orayı ofis olarak kullanıyor.”

Hâl bu iken OMNİ’den gelir elde etmesi de Kanun gereği asla kabul edilemez. Bu cümleyle anladım ki geliri OMNİ’den geliyor. Çünkü dediğinden anladığım, evet ama Aret Taşcıyan TPI için gerekli ve TPI’dan da bir geliri yok. Bu defa “Türkiye’de başka isim mi yok, TPI’ya Başkanlık edecek?” diye soru belirdi zihnimde… Mümkün mü?

Konuyu özetle tazeleyeyim. Önceki yazılarda üzerinde durduğum konu 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu Madde 21 Fıkra 3’te yer alıyor.

Ancak bu konuya yeri gelmişken bir diğer detayı da eklemekte fayda var. Analitik okuma burada gerekli. TPI kurulurken Aret Taşcıyan’ın Türkiye’de bir ikâmetgâhı yoktu. Herkes bilir ki uzun yıllardır ABD’de yaşıyor. Kendisi TPI’dan önce, faaliyet alanı deniz sigorta brokerliği olan OMNİ’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve ortağı idi (burası ayrı bir yazı konusu). Ticaret Sicili Gazetesi’nde belirtildiği gibi Aret Taşçıyan’ın ikâmet adresi olarak belirtilen adres OMNİ Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şirketi’nin eski adresi. Burası çok önemli zira o adres OMNİ A.Ş.’nin de 2018’deki adresi değildi. Zira OMNİ o tarihte Levent’teki şimdiki adresindeydi. Yani Taşcıyan’ın TPI YK Başkanı iken, yıllardır ofis olarak kullandığı adres önce Şişli’deki sonra ise Levente’teki OMNİ adresi. Burada dikkat çektiğim, Türk P ve I Sigorta A.Ş.’nin ilgili Ana Sözleşmesi içinde yer alan üstte belirttiğim 11 Nisan 2018 tarihli Gazete’de OMNi’nin eski adresi TPI Başkanı Taşcıyan’ın “ikametgâh” adresi olarak gösterilmiş. Gel de içinden çık işin…

Türkiye’nin itibarı, kamu yararı ve yazılı kanunlarımız ve dahi yazılı olmayan ama toplum olarak içselleştirdiğimiz iş ahlâkı değerlerimiz açısından mesele çok mühim.

Yurdunu, milletini özünden çok sevmek bu değerlerimize sahip çıkarak olabilir ancak…

Bu özlü sözü özellikle kamuyu ilgilendiren her alanında tesis etmek adına yürekten and veren bir ‘insan’ olarak yazdım. Kamuyu aydınlatmak istedim.

Bu konuya köşemde yer verdikten sonra mesleki etik değerler açısından Oda da incelesin, sigorta ile ilgili komisyonlarda tartışılsın diye, 4 Mart 2021 Perşembe günü Zoom üzerinden düzenlenen İMEAK DTO Müşterek Meslek Komiteleri Toplantısı’nda konunun mahiyetini Oda Meclisi’nin gündemine taşımak, yazılı olarak kayıtlara geçirmek istediğimde çevrimiçi yapılan o toplantıda toplantıyı yöneten İMEAK DTO Meclis Başkanı Kaptan Salih Zeki Çakır, sesimi kesti. Evet evet yanlış okumadınız o gün izleyenler de yanlış duymadılar. O gün toplantıyı yöneten Oda Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, “Sesi kapatın, kapatın!” diyerek panik içinde Zoom’da sesimi kestirdi.

Oysa ki o gün toplantıya Zoom üzerinden katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan’ın da dikkatine konuyu sunmak istemiştim.
Sunabildiğim kadar sundum.

Bu arada kendisi başkan olduğundan beri pandemi öncesi ve sonrası soru sormak istememe, dakikalarca el kaldırmama rağmen söz vermemesi, konuşurken susturması, Bakanların, Vali’nin dikkatini çekmem üzerine mecburen söz vermesi ilk değil. Biliyorum başkan olduğu sürece son da olmayacak.

Bu davranışları sadece “soru sorma azmimi” şevk ile katmerleyecek. Bilsin istiyorum.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Türk’ün muasır medeniyet seviyesi”nin devamı, uygar Türkiye’nin gelecek menfaati için doğru olanın el birliğiyle korunacağını, iyi ve doğru olanın sürdürülebileceğine inancım tam.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Ne mutlu Türk’üm diyene….

Dipnot:
1Doğru yazım şekli Mıgırdiç Aret Taşcıyan
2Eski OMNİ Ltd. şirketinin adresi. Aynı şirketin şimdiki unvanı OMNİ Sigorta ve Reasürans Brokerlik Hizmetleri A.Ş.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.