Karpowership’ten Ukrayna’ya yüzer enerji santrali

MDN İstanbul

Türk şirket Karpowership, Ukrayna’ya 500 megavat kapasiteli yüzer enerji santrallerinin tedariki için Ukrayna ulusal şirketi JSC Energy Company of Ukraine (ECU) ile mutabakat zaptı imzaladı.

Karpowership yüzer enerji gemilerinin Moldova ve Romanya üzerinden Ukrayna’ya elektrik tedarik etmesi amaçlanıyor.

Karpowership’in açıklamasına göre, şirketin yüzer enerji santralleri 1 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Libya’ya elektrik vermeye hazırız

Mutabakat zaptı kapsamında, 500 megavat kapasiteli yüzer enerji gemilerinin hızlı bir şekilde elektrik tedarikine başlaması hedefleniyor. Her iki taraf da gerekli izinlerin alınması ve üçüncü taraflarla yapılacak işbirlikleri için birlikte hareket edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karpowership Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi, Karpowership’in, ECU ile Ukrayna’daki elektrik krizinin çözümüne yönelik çalışmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Yüzer enerji gemileri, elektrik kısıtlarına karşı hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunuyor ve biz de Ukrayna bu konuda olabildiğince hızlı şekilde desteklemek için hazırız.” ifadelerini kullandı.

ECU İcra Direktörü Vitaly Butenko ise Ukrayna’nın enerji sisteminin Rusya’nın 12 büyük saldırısıyla karşılaştığını ve sonucunda elektrik üretimi ve altyapısının zarar gördüğünü kaydederek, “Savaş devam ederken yeni santraller kurarak bu kapasiteyi inşa etmek ekonomik olarak da mantıklı değil. Karpowership teknolojisi yeni elektrik üretim kapasitesinin hızlı şekilde devreye girmesine ve Ukrayna şebekesine aktarılmasına izin veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Karpowership’in 36 yüzer enerji gemisinden oluşan 6 gigavat elektrik üretim kapasitesi bulunuyor.


Bunu Paylaşın