Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Yavuz’un faaliyetleri GKRY’yi tedirgin ediyor

Yavuz’un faaliyetleri GKRY’yi tedirgin ediyor

0
Milli sondaj gemimiz Yavuz önceki gün Taşucu’ndan yola çıkarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ruhsat verdiği Erenköy açıklarına demirlendi. KKTC’de bulunan İHA’ların da güvenliğini sağladığı Yavuz sondaj gemisi Rumları panikletti. Rum medyası, askeri yetkililerin Yavuz’un hareketini takip ettiğini yazdı. Öte yandan Rum Haber Ajansı’na konuşan askeri yetkililer, Türkiye’nin milli sondaj gemisi Yavuz’a sürat teknelerinin de eşlik ettiğini, konuyu yakından takip ettiklerini belirtti. Türkiye’nin, bölgedeki 6’ncı ve 7’nci parseller için ise Navtex yayınladığı belirtildi.

Türkiye’nin 2020’nin ikinci yarısında Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarına devam edeceğini açıklamasıyla ilgiliyse Rum medyası yayımladığı bir haberde, “Türkiye ciddi bir koronavirüs salgınıyla karşı karşıya olmasına rağmen bölgedeki hedeflerinden vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı. Haberi ‘Denizlerdeki fırtınayı sürüyor’ başlığıyla duyuran Fileleftheros Gazetesi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve özellikle Güney Kıbrıs’ın ‘sözde’ Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) doğalgaz sondaj planlarından vazgeçmediğini belirtti.

Rumlar sondaj çalışmalarına ara verdi
Diğer yandan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 2020 yılı içerisinde Doğu Akdeniz’de yapacağını ilan ettiği 5 sondaj çalışmasının 2021 yılına ertelendiği kaydedildi. Rum medyasının manşete çektiği habere göre, Covid-19 nedeniyle 2020 yılı içerisinde yapacağı açıklanan sondaj çalışmaları 2021’e ertelendi. Sondajların koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik çöküşten dolayı ertelendiğini yazan Politis Gazetesi, sondaj yapacak şirketlerin erteleme ile ilgili Rum yönetimini bilgilendirdiğini ifade etti. Rum Yönetimi’nin enerji programının, koronavirüs nedeniyle alt-üst olduğunu yazan gazete, sondaj yapacak şirketlerin Rum Enerji Bakanlığı ile de konuyu ele aldığını bildirdi.

Kaynak: DHA

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.