Roketsan’dan Malezya çıkarması

MDN Editör

Türkiye’nin yerli füze ve silah teknolojileri üretim şirketi Roketsan, son teknolojiye sahip savunma sistemlerini Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen DSA (Defence Services Asia-Asya Savunma Hizmetleri) fuarında sergiliyor.

Sadece sektör profesyonellerine açık bir etkinlik olan DSA 2024; 6-9 Mayıs tarihleri arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenleniyor. DSA 2024’e 60 ülkeden bin 200 şirket ve 45 ülkeden 400’ün üzerinde delegasyonun katılması bekleniyor.

Roketsan’da hefef bölgedeki ihracatı artırmak

Güçlü bir kadro ile DSA’a katılan Roketsan, Türkiye’nin bölgedeki en önemli ortaklarından biri olan Malezya ve bölge ülkelerine olan ihracatını artırmayı hedefliyor.

Fuarla ilgili açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, fuara katılımları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün geldiğimiz noktada Roketsan’ın geliştirdiği ürünler dünyanın birçok coğrafyasında başarısını sahada kanıtlıyor. Biz bu alanda dünya devleri ile rekabet ederken ürünlerimiz hem kaliteleri hem performansları hem de fiyatlarıyla rakiplerinden sıyrılıyor. Geliştirdiğimiz roket, füze ve silah sistemleriyle bölgenin en güçlü ordularından biri olan Malezya Silahlı Kuvvetlerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdayız. Malezya Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere bölgedeki dost ve müttefik orduların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mevcut fırsatları görüşmek ve iş birliklerimizi bir üst noktaya taşımak için DSA fuarına katılımımız çok büyük önem taşıyor,” ifadelerini kullandı.

“Deniz savunma harbi stratejik bir öneme sahip”

Günümüzde bölgenin coğrafi konumunu göz önüne alındığında deniz savunma harbinin stratejik bir öneme sahip olduğunu gördüklerini aktaran İkinci, “Roketsanımız bu alanda geliştirdiği son teknolojiye sahip ürünleri ile bölgenin önemli bir ihtiyacına cevap veriyor,” diye konuştu.

DSA 2024’te; Malezya Silahlı Kuvvetlerinin de envanterine katmaya hazırlandığı Kısa Menzilli Tanksavar Silahı KARAOK ile katılacak olan Roketsan ayrıca;

• Deniz savunma harbine yönelik olarak ATMACA Gemisavar Füzesi ve Çakır Seyir Füzesi’ni,

• Tanksavar sistemlerinden CİRİT Lazer Güdümlü Füze, Uzun ve Orta Menzilli Tank-savar Füzeleri UMTAS ve OMTAS’ı,

• Hava savunma füzelerinden SUNGUR Hava Savunma Füze Sistemi, HİSAR-O Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi, SİPER Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi ve Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ı,

• Mini Akıllı Mühimmat ailesinden MAM-C, MAM-L, MAM-T’yi

• Kara sistemlerinden ise TRLG-230 Füzesi, BORA Silah Sistemi ve ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi’ni sergiliyor.

Bunu Paylaşın