Ana sayfa Haberler Türkiye, İngiltere ve Ukrayna Savunma bakanları, bir araya geldi

Türkiye, İngiltere ve Ukrayna Savunma bakanları, bir araya geldi

0
NATO

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Brüksel’deki temaslarını sürdürüyor.

Türkiye, İngiltere ve Ukrayna Savunma bakanları, üçlü toplantıda bir araya gelerek, güncel konuları ele aldı.

İkili görüşmelerin ardından Bakan Akar, Ukrayna ve İngiltere Savunma bakanları ile üçlü toplantıda bir araya geldi.

Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov arasındaki görüşmede, bölgesel savunma ve güvenlik konularında bilgi alışverişinde bulunuldu, Ukrayna’daki son gelişmeler ele alındı.

Bu kapsamda, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin, güvenli bir şekilde ülke dışına çıkarılması, A400M uçaklarının Türkiye’ye emniyetle ulaşımının sağlanması konuları da görüşüldü.

NATO’da Ukrayna Destek Temas Grubu Toplantısı yapıldı
ABD öncülüğündeki Ukrayna Destek Temas Grubu, NATO’da yapılan toplantıda Ukrayna’ya destek mesajı verdi.

NATO’dan yapılan açıklamaya göre, bugün ve yarın yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde NATO karargâhında ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda 45 ülke temsil edildi.

Toplantıya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov da katıldı. Toplantıda Ukrayna’nın acil askeri malzeme ihtiyacının neler olduğu görüşüldü.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, müttefik ülkelerin Ukrayna’ya yeni destek açıklamalarından memnuniyet duyduğunu, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya ağır silahlar ve uzun menzilli sistemler dahil olmak üzere askeri malzeme sağlamaya devam edeceklerini bildirdi.

Stoltenberg, 28-30 Haziran’da Madrid’de yapılacak NATO Zirvesinde müttefiklerin Ukrayna’ya kapsamlı bir yardım paketi üzerinde anlaşacağını aktardı.

Ukrayna Destek Temas Grubu, Ukrayna’ya verilecek desteğin koordine edilmesi için daha önce iki kez bir araya gelmişti.

AA