Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Hindistanlı denizcileri Rusya eğitecek

Hindistanlı denizcileri Rusya eğitecek

0
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bir araya gelerek 2 ülke arasında 28 maddelik ticaret ve işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’ye tepki göstererek, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alan Hindistan’ın, ABD tarafından baskı altına alındığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Hindistan 21’inci Zirvesi kapsamında Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gitti. Hindistan hükûmetinin kabul sarayı olarak bilinen Haydarabad Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Putin, daha sonra Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi. Liderlerin görüşmesi öncesi ise Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu 2+2 formatında görüştü.
Bakanlar arasındaki görüşmede savunma, ekonomik ve uluslararası politika alanlarında işbirliği anlaşmaları yapıldığı kamuoyu ile paylaşıldı.

Lavrov, Hindistanlı mevkidaşı Jaishankar ile yaptığı görüşmede, ABD’ye karşı açıklamalarda bulundu. Rusya’dan, S-400 hava savunma sistemleri alan Hindistan’ın, ABD tarafından baskı altına alındığını söyleyen Lavrov, “Anlaşma uygulanıyor. ABD’nin bu işbirliğini baltalama ve Hindistan’ı Washington’un talimatlarını yerine getirmeye zorlama girişimlerini gördük. Ancak Hint dostlarımız, egemen bir ülke olduklarını ve kimden silah alacaklarına ve kimleri partner olacak seçeceklerine kendilerinin karar vereceğini kararlılıkla belirtti ve net şekilde gösterdi” dedi.

Putin Ve Modi’den BMGK’da reform çağrısı
Putin ve Modi görüşmesi öncesi yayımlanan ortak açıklamada, “İki ülkenin liderleri, barışçıl, güvenli ve istikrarlı Afganistan’a kararlılıkla destek vereceklerini belirterek bu egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması, içişlerine müdahalenin önlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu ülkedeki insani durumu da istişare eden liderler, Afgan halkına acil insani yardım sunulması kararı aldı. Taraflar, modern küresel gerçeklikleri yansıtmak ve temsiliyeti artırmak, BMGK’yı uluslararası barış ve güvenlik sorunlarının çözümünde daha verimli ve etkin kılmak için BMGK’da kapsamlı reform yapılması çağrısında bulundu” denildi.

Putin-Modi görüşmesi 3 buçuk saat sürdü
Devlet Başkanı Putin ve Hindistan Başbakanı Modi’nin birebir formatta gerçekleşen görüşmesi 3 buçuk saat sürdü. Liderlerin görüşmesinin ardından Kremlin Sarayı’ndan Zirve’ye ilişkin açıklama yapıldı. Liderlerin Afganistan’da kapsayıcı bir hükûmet kurulması yönünde çağrı yaptığı aktarılırken, Suriye ve İran konularının da ele alındığı ayrıca bölgesel konularda da değerlendirmelerde bulunduğu ifade edildi.

Putin ve Modi daha sonra kameralar karşısına geçerek görüşmenin içeriğine yönelik açıklamalarda bulundu. Modi, Rusya ve Hindistan arasında imzalanan anlaşmaları işaret ederek, “Bugün çeşitli alanlarda imzalanan anlaşmalar işbirliğimizi genişletmemize yardımcı olacak,” dedi.

Sovyetler Birliği ve Hindistan arasında 1971 yılında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasını hatırlatan Modi, Hindistan ve Rusya stratejik ilişkilerinin 50’nci yılı olduğunu ifade etti.

Putin ise, Afganistan konusunda ki endişelerini tekrarlayarak, “Uluslararası anlamda aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz. Sizin de ifade ettiğiniz gibi pek çok konuda tutumlarımız ölçüşüyor. Elbette ki Afganistan’daki durum ve sürecin gelişimi konusunda endişe duymadan edemiyoruz,” dedi.

Rusya ve Hindistan’dan 99 maddelik ortak bildiri
Rusya ve Hindistan arasında silah, çelik, gemi yapımı, kömür ve enerji alanları dâhil olmak üzere 28 maddelik ticari ve işbirliği anlaşması imzalandı. Ayrıca Rusya ve Hindistan arasında gerçekleşen Zirve’nin, “Barış, İlerleme ve Refah için 99 maddelik ortaklık” sonuç bildirgesi Kremlin Sarayı’nın basın servisi tarafından kamuoyuna duyuruldu.

600 bin adet AK-203 piyade tüfeği alacak
Rusya’nın en bilinen silah markalarından Kalaşnikof’un Genel Müdürü Vladimir Lepin, Hindistan ordusu tarafından kullanılması planlanan 600 bin AK-203 piyade tüfeği için Rusya ve Hindistan arasında sözleşme imzalandığını duyurdu. Hindistan ordusunun kullanacağı silahların her iki ülkenin ortaklaşa kurduğu Hint-Rus Rifles Private şirketi tarafından Hindistan’ın Korva şehrinde kurulacak tesislerde üretileceği belirtildi.
Rus devlet petrol şirketi Rosneft ile Hindistan’ın petrol şirketi Indian Oil arasında ise gelecek yıl Rus petrolünün Hindistan’a sevkiyatı konusunda anlaşma imzalandı.

Sivil gemi inşası için anlaşmaya varıldı
Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Oleg Ryazantsevile Hindistan Limanlar, Denizcilik ve Su Yolları Bakanı Sarbananda Sonoval arasında da görüşme gerçekleşti. Bu görüşme neticesinde de taraflar sivil gemi inşası ve Hindistanlı denizcilerin Kuzey Kutbu’nda, Rusya tarafından eğitilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Taraflar ayrıca, Rusya’nın, Uzak Doğu’da enerji, işbirliği ve lojistik sektörlerine yatırımlarını da değerlendirdi.

Rusya ve Hindistan’dan siber saldırılara karşı ortak mücadele anlaşması ise Rusya Merkez Bankası ve Hindistan Merkez Bankası arasında yapıldı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.