Ana sayfa Haberler Deniz Savunma HETS ilk Kez IDEF Fuarı’nda

HETS ilk Kez IDEF Fuarı’nda

0
HETS

Meteksan Savunma, tarafından geliştirilen ve helikopter platformlarına entegre edilecek, lazer tabanlı aktif bir Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) ilk kez IDEF 2021 Fuarı’nda sergilenecek.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile Meteksan arasında 2019 yılından imzalanan sözleşme sonra yürütülen ve geliştirme çalışmaları tamamlanan HETS, Meteksan Savunma standında sergilenecek.

1550 nm dalga boyunda fiber lazer kullanımı ile geliştirilen HETS, yüksek gerilim hatları, bina, kule, direk gibi insan eli yapılar ile ağaç, orman ve tepe gibi doğal engelleri tespit ederek pilotları sesli ve görsel olarak uyarıyor. Farklı helikopter platformlarına kolay entegre edilebilirlik için farklı arayüzleri destekleyen sistem, düşük güç tüketimi ve düşük ağırlığı ile dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor.

HETS

30*40 derecelik görüş alanında saniyede 2 kere tarama yaparak 5 milimetrelik teller dahil yatay ve dikey engelleri tespit edebilen HETS, bin 500 metre enstrümental menzile sahip. LİDAR teknolojisi ile birlikte yüksek hassasiyette sinyal işleme ve kullanıcı dostu görsel oluşturma kabiliyeti ile pilotu, uygun zamanlarda engellere karşı uyarıyor. Görsel ikazın yanı sıra sentetik ses ve ton üretme kabiliyetine sahip olan HETS, MFD’ler için video üretmenin yanı sıra entegre yapılarda kullanım için MIL-STD-1553, RS-422 ve ARINC-429 arayüzlerini de destekliyor.

HETS Projesi’ni başarıyla hayata geçiren Meteksan Savunma, özellikle lazer teknolojileri alanında Türkiye’nin öncü şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. Yüksek ışın kaliteli fiber lazer kaynakları, yüksek güçlü lazer göndermeç yapıları ve hassas lazer/elektro-optik algılama teknikleri üzerine çalışmalar yürüten şirket, aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Ultra Hızlı Optik Laboratuarı (UFOLAB) ile başarılı bir üniversite – sanayi iş birliği modeli içinde çeşitli LIDAR (Light Detection and Ranging) ve yönlendirilmiş lazer uygulamalarına yönelik üstün performanslı fiber lazer kaynakları ve algılama teknikleri de geliştiriyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.