Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Savunma sanayiinde yeni yerli ve millî proje

Savunma sanayiinde yeni yerli ve millî proje

0
SAVUNMA SANAYİ TOP

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), yurt dışından ihracat lisansına tabi olarak tedarik edilen silah sistemleri yerli ve millî imkânlarla üretilmesi amacıyla 20 mm Top ve 25 mm Kara Topu Geliştirilmesi projelerini başlattı.

Proje kapsamında, 20 mm Top; ATAK Helikopteri’nde ve çeşitli kara, deniz ve hava platformlarında kullanılabilecek. 25 mm Kara Topu ise; Zırhlı Muharebe Araçları’na, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar’a ve Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri’ne entegre edilecek. Savunma Sanayii Başkanlığı

İlginizi çekebilir:    Deniz topçuluğu hâlen geçerli mi?

SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de TUSAŞ ve Sarsılmaz ortaklığında kurulan ve faaliyetlerini sürdüren TR Mekatronik’in Düzce tesislerine gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında projelerde gelinen son durum ve sistemlerin özellikleri ve kabiliyetleri hakkında bilgi aldı. 20 mm Top Geliştirilmesi Projesi kapsamında 2 adet prototip sistem kalifikasyona tabi tutulacak ve kalifiye edilecek sistemler üretilip, teslim edilecek. 2022 yılı sonunda başlanacak ve 2 ay sürecek testler kapsamında Fiziksel ve İşlevsel Kontrol, Yüksek Basınç, Yüksek Sıcaklık, Düşük Sıcaklık, Fonksiyonel Atış, Şok, Titreşim gibi farklı başlıklarda birçok testin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Deneme Atışı Gerçekleştirildi

25 mm Kara Topu Geliştirilmesi Projesi’ndeyse 4 adet prototip sistem Ocak 2023’te başlanacak kalifikasyon testlerine tabi tutulacak ve İlk Muayene, Lojistik Desteklenebilirlik, Meyilli Atış, Kimyasal Etkileşim, Yağsız İşlem gibi farklı içeriklerde birçok testten geçecek 2 adet top, Temmuz 2023 içerisinde teslim edilecek.

Teknik Bilgiler
  • 20 mm Top Sistemi Projesi kapsamında 20 mm döner namlulu taretli silah sistemi millî ve yerli imkânlarla tasarlanarak geliştiriliyor. Yaklaşık 750 atım/dakika atım hızına sahip ihtiyaca göre eğitim, yüksek infilaklı yangın ve zırh delici mühimmat kullanılabilen 20 mm Top Sistemi’nin farklı kara, deniz ve hava platformlarında kullanım imkânı bulunuyor.
  • 25 mm Top Sistemi Projesi, zırhlı muharebe araçlarında ana silah olarak kullanılan sistemler arasında yer alıyor. Zincir mekanizmalı sistem, kullanılan mühimmat tipine bağlı olarak 1500-2500 metre etkili menzile sahip ve ihtiyaca göre eğitim, sabotlu zırh delici, yarı zırh delici ve yüksek infilaklı yangın mühimmatları kullanabiliyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.