Ana sayfa Haberler Enerji Montaj çalışmaları devam ediyor

Montaj çalışmaları devam ediyor

0

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Limanı’nda, Karadeniz’deki ilk sondaj faaliyetine hazırlanan Yavuz sondaj gemisinin kule montaj çalışmaları sürüyor. Montajın tamamlanmasıyla gemi, Karadeniz’e açılarak Fatih ve Kanuni gemileriyle doğal gaz çalışmalarında kullanılacak.

İlginizi çekebilir:   Palau’nun yerli ve milli römorkörü

Karadeniz’deki ilk görevi öncesi 15 Ağustos’ta İstanbul Boğazı’ndaki köprülerin altından geçebilmesi için kulesinin bir kısmı sökülen Yavuz sondaj gemisi, 7 Ekim’de Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Limanı’na demirlendi. Limanda kule montaj çalışmaları başlayan Yavuz’un sökülen kulesinin üst kısmı gemiye monte edildi. Kalan malzemelerin de montaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından ‘Yavuz’, Karadeniz’deki ilk görev için demir alacak. Yavuz, Fatih ve Kanuni sondaj gemilerinin yanında doğal gaz arama çalışmalarında kullanılacak.

montaj

Sondaj gemisinin özellikleri
Yavuz, uzunluğu 230 metre ve genişliği 36 metre olan 6’ncı nesil ultra derin deniz sondaj gemisi olmasıyla dikkat çekiyor. ‘Yavuz’ ayrıca 12 bin 200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında ve yüksekliği 6 metreye kadar olan dalgalarda dahi sondaj yapabiliyor. Gemide 150’ye yakın personel görev yapıyor.

DHA