Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Meteksan’ın YAKAMOS’u, Pakistan MİLGEM projesinde kullanılacak

Meteksan’ın YAKAMOS’u, Pakistan MİLGEM projesinde kullanılacak

0
Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan MİLGEM projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi dün imzalandı. MİLGEM projesi kapsamında milli olarak geliştirilen ve inşa edilen ADA sınıfı korvetlerin sonarı olarak dünya denizlerinde başarıyla görev yapan YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi suüstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer sualtı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılmakta ve Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biri olarak yer almakta. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkelerden biri oldu.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları, milli olarak tasarlanıp ve yerli olarak üretilmekte. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Türk Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez Pakistan Bahriyesi’nin envanterinde yer alacak.

Deniz ortamında karşılaşılabilecek; denizaltı, torpido ve suüstü gemisi gibi hedefleri tespit ve takip etmek üzere tasarlanmış YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi; halihazırda pasif modda hedeflerin yaydığı gürültüleri dinlerken, aktif modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, hedeflerin otomatik olarak yönünü ve mesafesini hesaplayabilmekte, saha geçişleri sırasında ise mayın ve mayın benzeri obje tespiti için de kullanılmaktadır.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve Türk mühendisleri tarafından üretilen MİLGEM Korveti’nin, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin envanterine girmesi, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile kararlaştırılmıştı.

YAKAMOS 2020