Ana sayfa Piyasa Ekonomi Beyaz Saray: Şu anda bir resesyon görmüyoruz

Beyaz Saray: Şu anda bir resesyon görmüyoruz

0
beyaz saray
Fotoğraf: AA

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, düzenlediği günlük basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta resesyonun “kaçınılmaz” olduğuna ilişkin yorumlarını değerlendirdi.Beyaz Saray: Şu anda bir resesyon görmüyoruz

Şu anda tüm dünyadaki ekonomilerin zorluklarla mücadele ettiğine değinen Jean-Pierre, Biden yönetiminin attığı adımlarla ekonomide büyük ilerlemeler kaydettiklerini söyledi.

Jean-Pierre, “Şu anda bir resesyon görmüyoruz. Resesyonda değiliz. Daha istikrarlı bir büyüme kaydedeceğimiz döneme geçiş sürecindeyiz. Bu da bizim odak noktamız” ifadesini kullandı.

ABD’de resesyon endişesi
ABD Merkez Bankası (Fed) St. Louis Şubesi Başkanı James Bullard yaptığı açıklamada, makroekonomik verilerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi halinde temmuzda da güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini, ABD ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini kaydetmişti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da hafta sonu verdiği bir röportajda, ekonominin yavaşlamasını beklediğini ancak bir resesyonun kaçınılmaz olduğunu düşünmediğini belirtmişti.

AA