Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Aselsan ilk çeyrekte 320 milyon doları aşkın sipariş aldı

Aselsan ilk çeyrekte 320 milyon doları aşkın sipariş aldı

0
ASELSAN

 

Aselsan, 2020 yılının ilk 3 aylık döneminde küresel koşullardaki olumsuzluklara rağmen büyümesini devam ettirdi.

Koronavirüs salgınının küresel ölçekte üretim ve tedarik zincirlerinin kırılganlığını ortaya çıkardığını, bu tür kriz dönemlerini öngörerek planlama yapmanın öneminin bir kez daha anlaşıldığını ifade eden Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Aselsan’ın tedarik sistemini olası kriz senaryolarını öngörerek kurguladığını belirtti. Görgün, ‘‘Bugün ulaştığımız nokta, millileşme ve yerlileşme çalışmalarını uzun yıllar çok sıkı bir disiplinle sürdürmenin sonucudur. Geldiğimiz noktada, şirketimizin 5 bini aşan tedarikçisinin çok önemli bir kısmını yerli firmalarımız oluşturuyor. Bu firmalarımızın üretimlerinin Aselsan ürünleri içindeki payı da oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır,” dedi.

Aselsan’ın tedarikçileri ile işbirliğinin “Güç Birliği” teması altında yürütüldüğünü, bu yapınınsa stratejik işbirliği yapılan firmalar, millileştirme görevi verilen firmalar ve diğer tedarikçiler olarak katmanlara ayrıldığını dile getiren Prof. Dr. Haluk Görgün, “İçinde bulunduğumuz dönem Aselsan’ın kurduğu bu yapının üretimin sürdürülebilirliği açısından önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Aselsan’ın toplam tedariğinde Uzakdoğu ülkelerine herhangi bir bağımlılığı bulunmamaktadır. Bu bölgelerden yapılan sınırlı malzeme alımları da çok hızlı bir şekilde gerek yurtiçi gerekse yurtdışından ikâme edilebilmektedir. Aselsan, ürünlerinin stratejik niteliği gereği kritik malzemelerde stoklu çalışmaktadır. ABD ve diğer ülkelerden yapılan tedarik konusunda acil bir ihtiyacımız olmadığı gibi yakın gelecekte de üretimimiz olası tedarik kaynaklı sorunlardan etkilenmeyecektir”, şeklinde konuştu.

320 milyon doları aşkın yeni sipariş alındı
Aselsan 2020 yılının ilk 3 ayında büyüme trendini hız kaybetmeden devam ettirerek 320 milyon Amerikan Doları’nı aşkın yeni sipariş almayı başardı. Görgün, “Aldığımız siparişlerle elektronik alanındaki Ar-Ge birikimimizi derinleştirmeye ve ürün portföyümüzü çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Üretim gücümüzü, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da tahsilat performansımızı devam ettirerek ve pozitif nakit pozisyonumuzu koruyarak güçlü finansal sonuçlarla desteklemeyi başardık. Aselsan, sağlam mali yapısı, yetkin insan kaynağı ve üretim paydaşları ile ülkemizin gerek savunma gerekse sivil alandaki ihtiyaçlarını kesintisiz bir biçimde karşılamak için tüm inancı ve kararlılığıyla yoluna devam edecektir,” dedi.