Ana sayfa Yaşam Parajanov, Sarkis ile: Pera Müzesi’nin Yeni Sergisi

Parajanov, Sarkis ile: Pera Müzesi’nin Yeni Sergisi

0
Sinema dışında görsel sanatların birçok farklı dalında da eserler veren dünyaca ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un resim, kolaj, desen, kostüm tasarımı, mozaik, obje, fotoğraf ve yerleştirmeleri 17 Mart 2019’a kadar Pera Müzesi’ndeki “Parajanov, Sarkis ile” sergisinde yer alıyor.
Sergey Parajanov Müzesi Müdürü ve Pera Müzesi’nde ilk kez ziyaretçiyle buluşan Parajanov with Sarkis (Parajanov, Sarkis ile)sergisinin küratörü Zaven Sargsyan, Parajanov’un “Sinema yapmama fırsat vermediler, ben de kolaj yapmaya başladım. Kolaj, sıkıştırılmış filmdir” sözlerinden yola çıkar ve onun sanatını bu cümleyle temellendirir.
Sergi, sanatçının 1989’da geldiği ve Ara Güler’le birlikte tarihi mekânlarını da gezip hayran kaldığı İstanbul ve İstanbul halkıyla ilk buluşması. Ayrıca sergi küratörü Sargsyan, bu serginin Pera gibi çok turistik olmayan bir müzede sergilenecek olmasından mutluluk duyacağını söylüyor. Özellikle sinemaya ve Parajanov’un sanatına ilgi duyan herkesin ziyaret etmesi gereken sergide çeşitli kolajlarla hazırlanmış otoportreler, Narın Rengi filminden kesitler, sanatçının aile büyüklerine ve sevdiklerine adadığı etkileyici eserleri görebilirsiniz. Ayrıca Sarkis’in Parajanov’a saygı duruşu niteliğindeki birçok eseri de sergide görülmeye değer.