Ana sayfa Haberler Çevre Yerli ıstakoz popülasyonu artırılıyor

Yerli ıstakoz popülasyonu artırılıyor

0
ISTAKOZ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yerli ıstakoz popülasyonunu artırmak için başlattığı proje kapsamında Çanakkale Boğazı’nda yüzlerde yavru ıstakoz denize salındı.

Dardanel tarafından desteklenen proje kapsamında; Türk denizlerinde yaşayan ve sayıları giderek azalan ıstakozların yumurtalarından yüzlerce yavru yetiştirildi. Türkiye’de ilk defa üretilen ıstakozlar arasından 300 adet yavru, Çanakkale Boğazı’nda düzenlenen İyilik Yap Denize At etkinliğiyle doğaya salındı.

ISTAKOZ

Avrupa ıstakozu olarak bilinen ve ülkemiz sularında da bulunan yerli ıstakoz türü Homarus Gammarus’un popülasyonunu artırmak için yürütülen çalışma kapsamında, İngiltere’de bu ıstakoz türünün yetiştiricilik yoluyla üretilip doğal ortamına bırakılarak, doğadaki ıstakoz popülasyonunun sürdürülebilir şekilde desteklendiği başarılı bir model örnek alındı.

ÇOMÜ Dardanos Yerleşkesi’ndeki Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’ne ait Deniz Canlıları Araştırma-Uygulama Merkezi’nde, Prof. Dr. Umur Önal öncülüğünde bir ekip, özel havuzlarda larval aşamadan itibaren yüzlerce yavru ıstakoz yetiştirdi.

ISTAKOZ

Midye çiftliğinin altında yapay resifler oluşturuldu
Denize bırakılabilecek boya ulaşan ıstakozların doğaya salınması için Çanakkale Boğazı’nda İyilik Yap Denize At etkinliği düzenlendi. Türkiye’de ilk kez yetiştirilen ıstakozlar, Gelibolu’daki Dardanel Midye Çiftliği’nin altında Dardanel tarafından oluşturulan özel resiflere salındı.

Pilot çalışma aynı zamanda ülkemiz sularında yaşayan ve geçmişte Çanakkale Boğazı’nda bolca bulunan ıstakozların sayısını artırmayı yönelik yürütülen ilk proje. Önümüzdeki yıllarda daha fazla yavru ıstakozun denize salınması ve Dardanel Midye Çiftliği altında oluşturulacak yapay resiflerin katkısıyla ıstakozların doğada hayatta kalma oranlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.