Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Yat üretimi 1 milyar 403 milyon dolar kazandırdı

Yat üretimi 1 milyar 403 milyon dolar kazandırdı

0
Dünyanın en önemli süper yat merkezlerinden Antalya Serbest Bölge’de; 2021’de 30 yat denize indirilirken, 125 milyon dolar gelir sağlandı. Bölgede yat sektörünün toplam üretimi ise 510 süper lüks yata ve 1 milyar 403 milyon dolar gelire ulaştı.

Süper lüks yat ve tekne üretiminde İtalya ve Hollanda’nın ardından dünya 3’üncüsü olan Türkiye’de Antalya Serbest Bölge ilk sırada yer alıyor.

Tuzla ve Bodrum’un takip ettiği Antalya, geçen yıl hizmete giren 560 ton kapasiteli travel lift, 300 metrelik rıhtım ve 2 bin ton-90 metre yat kapasiteli ship lift yatırımlarıyla Türkiye ve Doğu Akdeniz’in en önemli yat imalâtı merkezine dönüştü.

Bölgede 50’ye yakın firmanın yat sektöründe faaliyet gösterdiğini belirten Antalya Serbest Bölge A.Ş. (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, geçen yıl 30 yeni süper yatın tamamlandığını ve 125 milyon dolar gelir sağlandığını açıkladı.

Gürses, 2000’li yıllarda başlayan ve bölgede hızla gelişen yat sektörünün bugüne kadar toplam üretiminin 510 süper lüks yata ulaştığını, toplam gelirin de 1 milyar 403 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. 510 yatın toplam uzunluğunun ise 9 bin 750 metre olduğu kaydedildi.

49 milyon dolar bakım-onarım geliri
Bölgede üretilen yatların ABD, Hollanda, Norveç, Umman, Senegal, Güney Afrika gibi ülkelere gönderildiğini kaydeden ASBAŞ Müdürü Gürses, son yıllarda bakım-onarım alanında da ciddi talep görmeye başladığını dile getirdi. Gürses, bugüne kadar toplam 142 teknenin bakım-onarıma geldiğini, 127’sinin tamamlanıp teslim edildiğini ve 49 milyon dolar gelir sağlandığını söyledi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.