Ana sayfa Dünya Türkiye’nin Karadeniz’deki adımları enerjide bağımlılığı hızla azaltacak

Türkiye’nin Karadeniz’deki adımları enerjide bağımlılığı hızla azaltacak

0
karadeniz doğal gaz
Fotoğraf: AA

Belçika’da bulunan Louvain Katolik Üniversitesi (UCLouvain) Öğretim Üyesi Danila Bochkarev, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfinden bu yana süreci oldukça hızlı ilerlettiğini belirtti. Bochkarev, “Söz konusu sahada keşfedilen 540 milyar metreküplük gaz, enerjide dışa bağımlı konumda bulunan Türkiye’nin enerji piyasasını ciddi derecede etkileyecek kadar önemli” dedi.Türkiye’nin Karadeniz’deki adımları enerjide bağımlılığı 

Enerji piyasasındaki yüksek fiyatların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Bochkarev, “Söz konusu doğal gaz, Türkiye’nin enerji ithalat faturasını ve buna bağlı olarak enflasyonunu azaltacaktır. Bu da hem enerji güvenliği hem de ticari açıdan oldukça önemli” ifadesini kullandı.

Bochkarev, Karadeniz’in doğal gaz ve petrol açısından zengin olduğuna işaret ederek “Gelecekteki olası her yeni keşif, jeolojiye, yukarı havza maliyetlerine ve enerji fiyatları eğilimine bağlı olarak duruma göre değerlendirilmelidir” dedi.

Enerji güvenliğine büyük katkı
Oxford Enstitüsü Enerji Çalışmaları Kıdemli Uzmanı Vitaly Yermakov da Türkiye’nin Sakarya Gaz Sahası’ndan ilk gazı 2023’te ulusal sisteme göndereceğini ve bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümü gibi önemli bir sembolik zamana denk geleceğini ifade etti.

Yermakov, burada yapılan çalışmaların verdiği coşkunun ardından Türkiye’nin hem Karadeniz’in batı kesimindeki ekonomik bölgesinde hem de Doğu Akdeniz’de derin denizde arama sondajı çalışmalarını iki katına çıkartabileceğini vurguladı.

Türk jeologların yeni büyük açık deniz hidrokarbon yatakları keşfetmesinin olası olduğunun altını çizen Yermakov, “Böyle bir durumda Türkiye’nin enerji güvenliği önemli ölçüde güçlenir. Ayrıca ülkenin bölgedeki pozisyonu da güçlenecektir. Ancak yakın vadede piyasadaki yüksek gaz fiyatları Türkiye’nin mücadele edeceği etkenlerden biri olarak dikkati çekiyor” değerlendirmesinde de bulundu.

AA