Tahıl yüklü ilk gemi Odessa’dan hareket etti

MDN İstanbul

Millî Savunma Bakanlığı (MSB), Ukrayna’nın Odesa Limanı’ndan tahıl yüklü ilk geminin, bugün saat 08.30’da hareket edeceğini açıklamıştı. MSB, daha sonra yaptığı açıklamada, Razoni isimli geminin Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odesa’dan hareket ettiğini duyurdu.

MSB’nin son yaptığı açıklamada, “Razoni isimli gemi Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gitmek üzere Odesa’dan hareket etmiştir. Geminin 2 Ağustos’ta İstanbul’da olması beklenmektedir. Gemi İstanbul’da yapılacak denetimi müteakip varış limanına intikaline devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

MSB’nin Twitter hesabından yapılan ilk açıklamada, mısır yüklü ilk geminin, bugün Ukrayna’nın Odesa Limanı’ndan yola çıkacağı belirtilmişti.

MSB’nin ilk açıklamasında, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, bakanlar ve ilgili taraflarla yaptığı görüşmeler ve İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda; mısır yüklü RAZONI isimli Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin Lübnan’a gitmek üzere Odesa Limanı’ndan 01 Ağustos sabah 08.30’da hareket etmesinde mutabık kalınmıştır. 22 Temmuz 2022’de Türkiye, Rusya Fedarasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi’ belgesi kapsamında sevkiyat yapacak bu ilk gemiyi takiben diğer gemilerin de belirlenen koridor ve usuller çerçevesinde intikalleri planlanmaktadır” denilmişti.

DHA

Bunu Paylaşın