Ana sayfa Piyasa Ekonomi Rüzgâr doların aleyhine esiyor

Rüzgâr doların aleyhine esiyor

0
Barışcan Yücel
Barışcan Yücel

ABD tarafında açıklanan enflasyon verisinin yüzde 7,7 ile beklentilerin altında gelmesinin ardından Fed’in, yaptığı faiz artışlarının meyvelerini toplamaya başladığını söylersek hata etmiş olmayız.Açıklanan verinin ardından dolar aleyhine fiyatlamaların yaşanmasının temelinde Fed’in bundan sonraki atacağı adımların daha güvercin tonla olacağı ihtimali yatmakta.

Yüzde 2 enflasyon hedefini her seferinde vurgulayan ve şahin tondan ayrılmayan Fed için bundan sonraki FOMC toplantılarında daha yumuşak açıklamaların gelebilme ihtimalinin artması bir süre daha doların küresel bazda kâr satışları ile karşı karşıya kalacağının sinyalini verdi.

Küresel piyasalardaki kara bulutlar dağılıyor mu?

Diğer taraftan hafta başından itibaren kısmi de olsa toparlanma gösteren BDI endeksi 1400 seviyesine doğru ivmelenme yaşadı. Kritik 2000 seviyesi aşılamadığı sürece Baltık Kuru Yük Endeksi’nde olumlu havadan her ne kadar bahsedemesek de zayıflayan dolar ve küresel ticarette yaşanan genişleme evresine giriş küresel piyasalar için kara bulutların dağılmasını tetikledi.

Teknik açıdan resesyon riskini rafa kaldıran Fed, ABD tarafından gelecek verilerin olumlu sinyaller üretmesi ile enflasyon ile mücadelesine kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor. Yalnız dikkat edilmesi gereken şey Fed’in atacağı adımların eskisi kadar agresif olmayacağı.

İçinde bulunduğumuz durumda özellikle son 8 aydır düşüş trendi içinde olan altın cephesine yukarı yönlü momentumun başladığını vurgulamakta fayda görüyorum. Hem teknik hem de psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan 1690 seviyesi üzerinde yukarı yönlü algının arttığını ve 1775 direnç seviyesinin öneminin had safhaya çıktığını hatırlatmakta fayda görüyorum. Bu direnç seviyesi aşılır ve üzerinde kalıcılık sağlanabilirse altın tarafında alıcıların piyasaya daha sert bir giriş yapabileceğini söylesek hata etmiş olmayız diye düşünüyorum.

Euro/dolar tarafında ise kritik 1 seviyesinin önemini her seferinde vurgulamaktayım ve olası yükselişlerin devamının gelmesi durumunda 1,05 direnç seviyesinin kısa vadede piyasada önemli bir direnç oluşturacağı düşüncesindeyim. Bu seviye üzeri denemelerde ise paritenin kâr satışları ile karşılaşabileceği göz ardı edilmemelidir.

Özetlemek gerekirse piyasalar güvercin bir Fed bekliyor ve dolar küresel bazda kâr satışları ile karşılaşmaya devam edebilir.

Barışcan Yücel
Visne Academy Finansal Danışmanlık Y.K.B

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.