Ana sayfa Gündem Pîrî Reis Üniversitesi’nden sanayiye know-how desteği

Pîrî Reis Üniversitesi’nden sanayiye know-how desteği

0

Pîrî Reis Üniversitesi Teknopark İktisadi İşletmesi ile Armelsan Savunma Teknolojileri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. arasında yapılan protokol ile gerçekleştirilen Mayın Avlama Sonarı Bilimsel Danışmanlık ve Vinç Sistemi Tasarımı Destek Projesi tamamlandı.

Dört yıl süren ve yürütücülüğünü Pîrî Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan’ın yaptığı projenin kapanış protokolü İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirildi.

Armelsan tarafından geliştirilen ve ülkemizin ilk yerli ve milli mayın avlama sonarı olan NUSRAT-1915, demirli ve dip mayınlarını tespit ve sınıflandırma yeteneğine sahip aktif sonar özelliğiyle öne çıkıyor. NUSRAT-1915, çift frekans bandında yayın yapabiliyor. Öncelikle mayın ve benzeri cisimleri uzak mesafelerden tespit edebilen sonar, daha yüksek frekanstaki sınıflandırma modunda ilgili cisimlerin operatör tarafından sınıflandırılabilmesi için gerekli desteği sağlıyor.

Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip know-how’ın üretilmesi amacıyla 10 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen proje kapsamında;

• Gemi süratinin sonar üzerinde oluşan kuvvetlere etkisi incelenerek operasyon esnasında gemi süratinin 12 knot yerine daha düşük bir sürat ile sınırlandırılması,
• Sonar anten yüzey yapısındaki detayların akışa kuvvet ve gürültü özelinde etkileri incelenmesi,
• Dövünme etkileri dolayısıyla oluşacak dinamik yüklerin hesaplanması, gemi üzerindeki optimum sonar pozisyonunun belirlenmesi ile ilgili parametrik çalışmaların yapılması,
• Tasarlanan anten, asansör sistemi ve bağlantı detaylarının akış analizleri,

gerçekleştirildi.

Proje kapsamında ayrıca direnç ve öz gürültü odaklı geometrik iyileştirmeler, motor kontrol simülasyonun hazırlanması ve sürücü sisteminin tasarlanması ile vinç üzerindeki elektrik motorların güçlerinin hesaplanması konularındaki çalışmaları da tamamlandı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.