Ana sayfa Dünya Kuzey Afrika, AB’ye 20-25 milyar metreküp gaz arzı sağlayabilir

Kuzey Afrika, AB’ye 20-25 milyar metreküp gaz arzı sağlayabilir

0
AB
Fotoğraf: AA

Kuzey Afrika, AB’ye 20-25 milyar m3 gaz arzı sağlayabilir

İspanya merkezli düşünce kuruluşu Elcano Enstitüsü’nün Enerji Direktörü Gonzalo Escribano, Kuzey Afrika ülkelerinin bloğun Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak için Avrupa Birliği’ne (AB) 20-25 milyar m3 ek gaz arzı sağlayabileceğini söyledi.

Escribano, “Cezayir’de hızlı yatırımlar yapılır ve Libya istikrara kavuşursa orta vadede yaklaşık 4-5 yıl içinde 20-25 milyar m3 ek arz olacağına güvenebiliriz” ifadelerini kullandı.

Enerji Direktörü Escribano, İtalyan hükûmeti tarafından sağlanan 9 milyar m3 Cezayir ilave arzının, artan hacimlere dahil edildiğini belirterek “Ek yatırımlar olmadan, Cezayir’in taahhüt ettiği 9 milyar m3’ün tamamını sağlayabileceğini düşünmüyorum” dedi.

Escribano bu duruma rağmen, Avrupalı ve İspanyol yetkilileri, Kuzey Afrika ülkesinin bloğun enerji geçişine ve arz güvenliğine katkıda bulunmadaki rolünü dikkate almaya çağırdı ve “Bu, Rusya krizinin çözümünün bir parçası ve İspanya da öyle” diye ekledi.

Rusya, geçen yıl AB’nin gaz arzının yaklaşık %40’lık bölümünü sağlamıştı. Blok, yıl sonuna kadar Rusya’dan yaptığı ithalatın üçte ikisini veya yaklaşık 100 milyar m3’lük gaz ithalatını kesmeyi planlıyor.

Analist ayrıca, Madrid ile Cezayir arasındaki diplomatik tartışmanın İspanya-Cezayir ilişkilerinde karmaşaya yol açabileceğini de ifade ediyor.

Cezayir, İspanya hükûmetinin Fas’ın Batı Sahra bölgesi için özerklik planını destekleme kararının ardından 20 yıl önce Madrid ile imzaladığı dostluk anlaşmasını askıya almıştı.

Bu, Cezayir ile Rabat arasındaki artan gerilimler nedeniyle geçen yılın sonlarında Cezayir’in 10 milyar m3/yıl kapasiteli GME boru hattı üzerinden gaz göndermeyi bırakmasının ardından yaşanmıştı. Kanal, Cezayir gazını Fas üzerinden İspanya’ya taşıyor.

Escribano, gerilimlerin muhtemelen sözleşmeli hacimleri etkilemeyeceğini, ancak Cezayir’in devlete ait enerji şirketi Sonatrach’ın devam eden sözleşme yeniden müzakeresinde fiyatları artırmasının muhtemel olduğunu bildirdi.

FOREKS