Koruma altındaki mercanlar akvaryumlara satılıyor

MDN İstanbul
mercan

Profesör Bayram Öztürk, dört ay önce koruma altına alınan İstanbul mercanlarının  avlandığını ve dekorasyon amacıyla kullanılmak üzere akvaryumlara satıldığını açıkladı.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV)’ın çalışmalarının ardından koruma altına alınan mercanlar, dekorasyon amacıyla sergilenmek ve satılmak için yerlerinden çıkarıldığı öğrenildi.

Biyolojik çeşitlilik için önemli olan mercanların avcılar tarafından akvaryumcular için toplandığını ifade eden Deniz biyolojisi profesörü, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı başkanı ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk şu şekilde konuştu,

“Son 35 yıldır Türkiye’de görülen deniz suyundaki sıcaklık artışları var. Sıcaklık artışları, 2 dereceye kadar ulaşabiliyor. Dolayısıyla en son sıcaklık artışı özellikle endemik mercan türlerinin beyazlamasına sebep oluyor. Yasal olarak artık mercan türleri Türkiye’de bu yıl koruma altına alındı ama tehditler devam ediyor. Birinci tehdit anormal sıcaklık artışıyla birlikte iklim değişikliği, ikinci derece balıkçılık, üçüncü derece ise akvaryumcular. Bu mercan türlerini alıyorlar akvaryumların içine koyuyorlar. Bu kaçak olarak yapılıyor. Ağustos’tan itibaren yasal olarak koruma altında olan bu türler için elimizde daha büyük bir koz var. Birkaç kişi gidip, bunları çıkartıyor, araçlarının arkasına koyarak İstanbul’daki büyük akvaryumlara veriliyor” dedi.

Bayram Öztürk

Bir mercan 400’ün üzerinde canlıya ev sahipliği yapıyor

Prof. Dr. Bayram Öztürk, mercanlarla ilgili yapılan son araştırmayı da açıkladı: “Özellikle sert mercan 400’ün üzerinde canlı türüne ev sahipliği yapıyor. En son yaptığımız çalışmalar bunu gösteriyor. Balıkçılıkta ise ağlar mercanların üzerine atıldığı zaman yerlerinden oynatılıyor, çıkarılıyor ve mercanlar ölüyor. Balıkçılarımızın da bu konuya dikkat göstermelerini bekliyoruz. Taş mercanların beyazlaşması halinde, içerisinde yaşayan 400’ün üzerindeki tür ölecektir. Bu biyolojik çeşitlilik için büyük bir kayıp.”

“İklim değişikliğine karşı deniz çayırlarını korumalıyız”

“İklim değişikliğine karşı ne yapabiliriz? Bu küresel bir sorun. Akdeniz‘de 2 derecenin üzerindeki sıcaklık artışı daha şimdiden var. Bunun için küresel boyutta işbirliği gerekiyor. İklim değişikliğine karşı sıfır maliyet ile denizde ne yapılması gerektiğinin cevabını bulmalıyız. Bunun için ekolojik dengeyi koruyan deniz çayırlarının korunması lazım. Aslında koruma altındalar ancak birçok nedenle sahile ve kıyıya vuruyorlar. Özellikle gemilerin çapa atmaları sonucunda sahillere vuruyorlar. Düzenek sistemlerinin iyi geliştirilmesi lazım. Deniz çayırlarının öldürülmemesi için deniz çayırlarının olduğu alana yatların, gemilerin, balıkçıların çayırların üzerine değil belirlenmiş yerlere demir atmaları gerek.” dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

  

Bunu Paylaşın