Ana sayfa Haberler Çevre Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

Deniz kaplumbağaları Doğu Akdeniz sahillerine yumurta bırakmaya başladı

0
deniz kaplumbağları
Fotoğraf: AA

Türkiye’nin uluslararası öneme sahip sulak alanlarından Çukurova Deltası’nın en geniş lagünü olan Akyatan ile Akdeniz arasında yer alan Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, yeşil deniz kaplumbağaları ve caretta carettaları ağırlamaya başladı.deniz 

Hava sıcaklığının yükselmesiyle gece yaklaşık 22 kilometrelik sahile çıkan anaç kaplumbağalar, kazdıkları kumsala yumurtalarını bıraktıktan sonra tekrar denize dönüyor.

Doğa Koruma ve Millî Parklar 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı görevlileri de gece sahile çıkan deniz kaplumbağalarına marka takıp ölçümler yapıyor.

Gündüz de deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı bölgeleri belirleyen görevliler, diğer hayvanların yumurtalara zarar vermemesi için demir tel yerleştiriyor.

‘Geçen yıl 434 yuvamız vardı’
Doğa Koruma ve Millî Parklar 7. Bölge Müdürü Turgut Çangır, deniz kaplumbağalarının Hatay’dan Mersin’in Anamur ilçesine kadar sahil boyunca geniş bir alanda yuva yaptığını söyledi.

Bu alanlarda Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğünün kontrolünde sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle çalışmalar yürüttüklerini aktaran Çangır, uzman biyologların sahile çıkan deniz kaplumbağaları üzerinde incelemeler yaptığını belirtti.

AA