ABD’de istihdam verileri Fed’in yönünü belirleyecek

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, gözler bugün ABD’nin istihdam raporundaki verilere çevrildi. Amerika’dan gelecek veriler Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) eylül ayında atacağı adımlara yön verecek. ABD’de

Küresel piyasalar ABD’nin istihdam verilerine odaklandı
Raporda yer alan tarım dışı istihdam, işsizlik ve ortalama saatlik kazançlar verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.ABD’de

Söz konusu verilere dair beklentiler, tarım dışı istihdam artışının yavaşlayacağına, ancak işsizlik oranının yüzde 3,6’da sabit kalarak karışık sinyal vereceğine işaret ediyor. Beklentinin gerçekleşmesi, ekonominin resesyonda olmadığına dair güçlü bir kanıt sunacakken verilerin Fed’in faiz artırımları konusunda elini rahatlatacağı yönünde değerlendiriliyor.

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 260 binle beklentilerin üzerinde arttı. Ülkede dış ticaret açığı ise haziranda aylık yüzde 6,2 azalışla 79,6 milyar dolara inerek 6 ayın en düşük seviyesini gördü. Son veriler istihdam piyasasının sıcak olmadığına işaret etse de ticaretin üçüncü çeyrekte ekonomik büyümeye katkıda bulunacağı sinyalini verdi.

Ayrıca, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonu düşürmeye yardımcı olmak için Fed’in faiz oranlarını yüzde 4’ün üzerine çıkarması gerektiğini söyledi.

BoE’den son 27 yılın en büyük faiz artışı
Avrupa tarafında dün İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırarak yüzde 1,75 seviyesine çıkardı. Banka, artan enflasyonu kontrol altına alabilmek için 1995 yılından bu yana tek seferde en yüksek faiz artışına imza atarken son adımla birlikte politika faizi, Aralık 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

İngiltere’de resesyon beklentileri güçlendi
Enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize eden banka, yılın son çeyreğinde enflasyonun yüzde 13,2 ile zirveyi göreceğini öngördü. Bankanın ekonomiye ilişkin beklentileri ise yılın son çeyreğinde başlayan ve 2024’ün ortalarına kadar sürecek uzun süreli bir resesyona girileceğine işaret etti. Resesyon beklentileri ile dün sterlin dolar ve Euor karşısında değer kaybederken İngiltere tahvil piyasasında getiri eğrileri terse döndü.

Çin, Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesini vurdu
Asya genelinde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından Çin ordusunun Tayvan çevresinde başlattığı askerî tatbikata ilişkin haber akışı gündemin odağında kalmaya devam ediyor. Tayvan, Çin’in tatbikat kapsamında fırlattığı güdümlü füzelerin “kara suları” olarak gördüğü bölgelere düştüğünü bildirirken Japonya da füzelerin münhasır ekonomik bölgelerine isabet ettiği açıklamasını yaptı.

Borsa İstanbul yükselişte
Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,46 değer kazanarak 2.723,67 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 2.733,50 puana taşıdı.

Dolar/TL, dün önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,04’lük düşüşle 17,93’ten kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,96’dan işlem görüyor.

Analistler, yatırımcıların beklentilerden iyi gelen şirket finansal sonuçları ve makroekonomik verilerle küresel pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendiğini söyledi.

Piyasalarda bugün
09.00 Almanya, haziran ayı sanayi üretimi
15.30 ABD, temmuz ayı tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar
17.30 Türkiye, temmuz ayı Hazine nakit dengesi

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın