Ana sayfa Haberler Deniz Savunma STM Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

STM Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

0
STM

STM, dünyada sayılı ülkelerin üretimini yapabildiği, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım olan Section 50’yi, ilk kez Türkiye’de ürettiklerini duyurdu.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde (YTDP) kritik bir aşama olan denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım (Section 50), ilk kez Türkiye’de, yerli ve milli imkanlarla, STM mühendisliği ve koordinasyonunda, Gürdesan Tersanesi’nde üretildi.

Reis sınıfı denizaltılar için üretilen ilk Section 50’yi, Yalova’da bulunan Gürdesan Tersanesi’nden, deniz yolu ile Gölcük Tersane Komutanlığı’na 13 Eylül 2021 tarihinden teslim edildi.

Milli imkânlarla üretilen ve teslim edilen ilk Section 50, YTDP Sınıfı 3’üncü denizaltı olan TCG MURATREİS’e entegre edilecek.

Mart 2022’ye kadar 3 adet Section 50 daha teslim edilecek
STM, Section 50’nin üretimine 2018 yılında başlandığını açıkladı. Mukavim teknenin, nozul delikleri işlendikten, kovan kaynakları yapıldıktan sonra boya ve montaj işlemlerinin ardından yürütülen kabul testleri oldukça kısa bir sürede, hatasız bir biçimde tamamladı. Projedeki 4, 5 ve 6’ıncı denizaltıların Section 50 bölümlerinin ise Mart 2022’ye kadar teslim edilmesi planlanıyor.

İlginizi çekebilir:    Deniz: Verdiğimiz güven sayesinde tercih ediliyoruz

8 adet güdümlü mermi atacak
Türk Donanması’nın en modern denizaltı platformu olacak Reis sınıfı denizaltıların, en kritik bölümü olan Section 50, denizaltı ana silahlarını ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor. Üretilen Section 50 sayesinde Reis Sınıfı Denizaltılar, 8 adet 533mm’lik torpido kovanı ile silahlandırılıyor. Proje kapsamında 2022 yılından itibaren, 6 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın teslimatına başlanacak. İlk iki denizaltının, torpido kovanlarının yer aldığı bölüm, projenin ana yüklencisi Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından üretildi. 3, 4, 5 ve 6’ıncı denizaltılarda yer alacak Section 50 bölümü ise Türkiye’de ilk kez STM ana alt yükleniciliğinde, Gürdesan Tersanesi’nde üretiliyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.