Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Norveç’e iki yeni çevre dostu feribot

Norveç’e iki yeni çevre dostu feribot

0
Çevre dostu

Tersan Tersanesi Norveçli Fjord1 ASA ile yeni bir sözleşme imzaladı. Taraflar arasında imzalanan sözleşme, iki yeni çevre dostu araç ve yolcu feribotunun inşasını içeriyor.

Norveç’in HAV Design firması tarafından tasarlanan, 84 metre uzunluğunda ve 16,3 metre genişliğindeki feribotlar mürettebat dahil 248 yolcu, 80 araba ve 6 tır kapasiteli olacak.

Feribotlar, yolcuların gemiden inip, binmesi esnasında kıyıdan hızlı şarj pilleri sayesinde bataryasını dolduracak şekilde tasarlandı.

İlginizi çekebilir:    Tersan 100’üncü projesini suyla buluşturdu

Günümüzün değişen çevresel gereksinimlerine uygun şekilde dizel-elektrik yedekleme sistemi ile tasarlanan feribotlar, tam elektrikli mod, hibrit mod ve dizel-elektrik madunda çalışabilecekler.

Stranda-Liabygda (NB1113) ve Eidsdal-Linge (NB1114) güzergâhları arasında hizmet verecek olan kardeş feribotlarla araç ve yolcular için maksimum konfor ile enerji açısından verimli ve çevre dostu bir ulaşım sağlamak amaçlanıyor.

Tersan Tersanesi, 2017 yılından bugüne kadar Fjord1 ASA’ya yüzde 100 elektrikli altı adet feribotun teslimatını başarıyla gerçekleştirdi.

Teslimata hazırlanan RØDVENFJORD olarak isimlendirilecek yedinci feribotun halen inşasına devam ediliyor. NB1113 ve NB1114 ise Tersan Tersanesinin uzun vadeli işbirliğinin kanıtı olarak Fjord1 ASA için inşa edeceği sekizinci ve dokuzuncu feribotlar olacak. Yeni feribotların 2023’ün ikinci çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.