Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği Milipol Qatar sona erdi

Milipol Qatar sona erdi

0
Milipol Qatar
Katar Başkenti Doha’da gerçekleştirilen ülke güvenliği ve savunma etkinliği Milipol Qatar Fuarı sona erdi.

Fuarda toplamda 107 milyon dolar değerinde anlaşma yapılırken Bu yıl 7 bin 924 kişinin ziyaret ettiği Milipol Qatar’ın, önümüzdeki yıl ise 24-26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceği açıklandı.

Orta Doğu’nun ülke güvenliği ve sivil savunmaya alanında önde gelen uluslararası etkinliği Milipol Qatar 2021’in Doha Sergi ve Kongre Merkezi’ndeki üç günlük maratonu sona erdi. Bu yıl 15-17 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen fuarın ziyaretçi sayısı 7 bin 924’e ulaştı ve etkinlikte Katar İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan anlaşmaların toplam değeri 107 milyon Dolar (390 milyon QAR Katar Riyali) olarak bildirildi.

Fuarın açılış gününde Milipol Qatar 2021’i ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Thani’nin himayesinde gerçekleştirilen etkinliğe Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Halid bin Halife bin Abdülaziz El Thani’nin yanı sıra Ukrayna, Moldova, Pakistan, Lübnan ve Irak’tan bakanların da bulunduğu 30 ülkenin temsilcileri katılım sağladı. Sektörlerin geleceğini ve siber güvenlik, sivil savunma ve mega olayların güvenliğine odaklanan daha güvenli bir dünyaya giden yolu araştıran 16 uzmanın ele aldığı iki günlük Milipol Qatar seminer serisine 257 delege yer aldı.

Geleceğin teknolojileri vitrine çıktı
Fuara, 17 ülkeden 150 katılımcı ve Brezilya, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD’yi temsil eden 5 ulusal pavyon katıldı. Türkiye’den ise Nurol, Uzmar, Desan, Ares ve Yonca-Onuk şirketleri fuarda ürünlerini sergiledi. Katılımcıların yüzde 54’ü Milipol Qatar’a ilk defa katılırken, robotik, biyometri, izleme ve algılama teknolojileri, iletişim ve kontrol sistemlerinin yanı sıra karşı drone sistemleri, büyük veri, akıllı sensörler, 5G ve AI tabanlı siber güvenlik ve video analizi alanlarında yeniliklerle dolu pavyonlar büyük ilgi çekti.

Fuara katılımın, Orta Doğu’nun yurtiçi güvenlik pazarının 2022’nin sonunda 19,7 milyar dolar değerinde büyüyeceğini öngören endüstri tahminlerinin göstergesi olduğunu dile getiren Milipol Qatar Etkinlik Direktörü Mariee Lagrenee, “Pandemi, endüstrinin hızla değişen dünyaya tepkisini güçlendirdi. Ulusal güvenlik, siber suçlardan, salgın hastalıklardan, insani krizlerden ve iklim değişikliğinden korunmaya ve bunlara yanıt vermeye odaklanıyor. Bu değişen öncelikler ile birlikte sektörün yeni oluşan ana akımında yerini bulacak olan son derece sofistike teknolojiler, Milipol Qatar’da sergilendi,” dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.