Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Mavi Vatan-2021 Tatbikatı başlıyor

Mavi Vatan-2021 Tatbikatı başlıyor

0
Mavi Vatan-2021

Milli Savunma Bakanlığı, 25 Şubat-7 Mart tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz’de Mavi Vatan-2021 Tatbikatı’nın icra edileceğini duyurdu.

Tatbikat’ta, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri, Kara Kuvvetleri’ne bağlı genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları, Jandarma’ya bağlı arama kurtarma unsurları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacak.

İlginizi çekebilir:    TSK’dan 3 denizde birden dev ‘Mavi Vatan’ tatbikatı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Mavi Vatan-2021 Tatbikatı hakkında yapılan duyuru;

1. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı tatbikatlarından Mavi Vatan-2021 Tatbikatı, 25 Şubat-07 Mart 2021 tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz’de icra edilecektir.

2. Tatbikatın maksadı;

a) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı karargâh, birlik ve gemilerin hazırlık durumlarını değerlendirmek,

b) Görev Grubu seviyesinde temel harekât nevilerini denemek,

c) Deniz Harekâtı ve Müşterek Harekât taktiklerine yönelik yetenekleri geliştirmek,

ç) Diğer Kuvvet Komutanlıkları ile müşterek çalışabilirlik usullerini ve karşılıklı destek imkân kabiliyetlerini denemek ve katılacak unsurların harbe hazırlık seviyelerini yükseltmektir.

3. Tatbikatta,

a) Deniz Kuvvetleri Komutanlığından; 82 gemi, 5 deniz karakol uçağı, 12 deniz helikopteri ile İnsansız Hava Araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve SAT/SAS görev timleri,

b) Kara Kuvvetleri Komutanlığından, genel maksat ve taarruz helikopterleri,

c) Hava Kuvvetleri Komutanlığından, F-16, F-4 ve HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçakları,

ç) Jandarma Genel Komutanlığından, Arama Kurtarma unsurları,

d) Sahil Güvenlik Komutanlığından, S/G botları olmak üzere toplam 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopter yer alacaktır.

4. Tatbikatta ayrıca İnsansız Hava Araçlarının, deniz harekât alanında operatif ve taktik seviyede kullanımı sağlanacak ve gerçek harekât ortamının oluşturulması maksadıyla, yüksek süratli insansız araçların hedef olarak kullanılacağı suüstü ve hava savunma atışları icra edilecektir.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.