Ana sayfa Piyasa Ekonomi Küresel piyasalarda temkinli duruş devam ediyor

Küresel piyasalarda temkinli duruş devam ediyor

0
piyasa

Küresel piyasalar, yoğunlaşacak makroekonomik veri takvimi öncesinde enflasyon ve resesyon ikilemi arasında yön arayışını sürdürüyor.Küresel piyasalarda 

Başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon endişeleri ve enflasyona ilişkin belirsizlikler piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

ABD’nin enflasyonla mücadelede Çin’e uyguladığı tarifelerin bir kısmını kaldırabileceğine yönelik haber akışı küresel piyasalarda risk iştahını sınırlı da olsa desteklerken hafta boyunca açıklanacak makroekonomik verilerdeki işaretler öncesi yatırımcılar temkinli duruşunu koruyor.

Dış basında çıkan haberlerde, ABD Hazine Bakanı ile Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He’nin, tarifeler üzerine bir görüşme gerçekleştirdiği ifade edilirken konuya ilişkin gelişmelerin pay piyasalarında oynaklığı artırması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı ihtimaline neredeyse kesin gözüyle bakılırken eylül toplantısında 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali oldukça zayıflamış bulunuyor.

Öte yandan, petrol ve doğal gaz arzındaki problemlere Norveç’teki grev de eklendi. Norveçli şirket Equinor’dan yapılan açıklamada grevin yaklaşık olarak 25 bin varil petrol eş değerinde gaz üretimini olumsuz etkileyeceği belirtilirken çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere petrol üretiminin ise 130 bin varil azalacağı tahmin ediliyor.

Euro Bölgesi’nde yatırımcı güven endeksi, enerji krizinin yönelik endişelerle Mayıs 2020’den beri en düşük seviye olan -26,4’e gerilerken Almanya’nın ihracatı, Avrupa Birliği’nden gelen zayıf taleple mayısta yüzde 0,5’lik düşüş kaydetti.

Almanya’nın, mayıstaki ithalatı ise yüzde 2,7 artarak 126,7 milyar Euro’ya yükselirken böylece mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış dış ticaret dengesi Haziran 1991’den bu yana ilk defa eksiye geçerek 1 milyar Euro açık verdi.

Bölgede tahvil piyasalarındaki üç günlük alış eğilimi söz konusu gelişmelerle sona ererken para piyasalarında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) temmuzda 25 baz puanlık faiz artışına gideceği fiyatlanmaya devam ediyor.

ECB’nin bölgenin zayıf ekonomileri için geliştirdiğini duyurduğu ve İtalya ile Yunanistan gibi ülkelerin tahvil faizlerinin hızla yükselmesi halinde devreye gireceğini belirttiği araç konusunda Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel’den uyarı geldi.

Nagel, söz konusu aracın kullanılacağı durumların açıkça belirtilmesi gerektiğini dile getirerek aracın sadece istisnai durumlarda kullanılması gerektiğini vurguladı.

Asya’da ABD ile Çin arasında tarifelerin kaldırılabileceğine yönelik haber akışına karşın pay piyasaları karışık seyrediyor.

Çin ekonomisinin yeni tip koronavirüs salgınının etkilerinden kurtularak normale dönmeye başladığına ilişkin makroekonomik veriler güçlenmeye devam ediyor.

Japonya’da hizmet sektörü PMI ise 53’e insede hizmet sektörünün ülkede güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Dün açıklanan makroekonomik verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık bazda yüzde 4,95, yıllık bazda ise 78,62 arttı.

Dolar/TL dün yüzde 0,3 artışla 16,8158’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 16,8539 seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda bugün
10.55 Almanya, haziran ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
11.00 Euro Bölgesi, haziran ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
11.30 İngiltere, haziran ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
14.30 Türkiye, haziran ayı reel efektif döviz kuru endeksi
17.00 ABD, mayıs ayı fabrika siparişleri ve dayanıklı mal siparişleri

AA