Ana sayfa Haberler Deniz Hukuku ve Sigorta İşgal edilen Türk adasında Yunan tatbikatı

İşgal edilen Türk adasında Yunan tatbikatı

0
Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Yunanistan’ın, Ege Denizi’nde uluslararası hukuku yok saymaya devam ettiğini belirtti. Yalım, Kuzey Ege Adaları’nın (Taşoz, Semadirek, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Ahikerya, İpsara ve Bozbaba) hukuki statüsünün 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’nın 12 ve 13’üncü maddeleri ile belirlendiğine dikkat çekti.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’ün haberine göre; Yunanistan’a bu adaların egemenliğinin değil, sadece kullanma hakkının verildiğini vurgulayan Yalım, “Söz konusu 9 adanın karasuları, bitişik bölge, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge ve hava sahası Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir,” dedi. Yunanistan’ın 29 Eylül’de Sakız Adası’nın karasularında tatbikat yaptığını ve buna seyirci kaldığımızı söyleyen Yalım, “Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, 2004’ten beri Yunan işgali altında olan İzmir Koyun Adası’na 29 Eylül’de askeri helikopter ile gelerek Yunan askerlerini denetledi. Yunan bayrağı altında, İzmir Karaburun’u fon olarak kullandı. Aynı gün Yunan milletvekili Vasillis Ypsilantis de 2004’ten beri Yunan işgali altında olan Aydın Eşek Adası’na geldi,” diye konuştu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.