Gür Sınıfı Denizaltılar için STM’ye önemli görev

MDN İstanbul

Türk Donanması’nın envanterinde bulunan 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi’nde, STM tedarik sorumluluğundaki bazı kritik sistemlerin kabul faaliyetleri tamamlandı. Ayrıca STM, Gür Sınıfı Denizaltılar’a entegre edilecek Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi’nin platform entegrasyon sorumluluğunu da üstlendi.

TCG Preveze’de kritik sistemlerin kabulü yapıldı

STM, Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği; Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar’da iki önemli gelişmeye imza attı.

SSB tarafından başlatılan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu’nda (PREVEZE-YÖM), önemli bir kilometre taşı daha geride bırakıldı. STM, 4 adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın modernizasyonunu kapsayan PREVEZE-YÖM Projesinde, TCG Preveze (S-353) Denizaltısı’nın, tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin deniz kabul tecrübelerini 2022 yılında başarı ile bitirmesinin ardından, bu sistemlerin kabul faaliyetlerini de 2 Mart 2023 tarihinde tamamladı.

STM’ye Preveze’de Kritik Görevler

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsıyor. STM’nin pilot ortak görevini yürüttüğü ve sözleşmesi 8 Şubat 2019 tarihinde imzalanan projede; 9 adet sistemin tedarik faaliyetleri ve Proje kapsamında tedarik edilen sistemlerin tamamının platform entegrasyonu sorumluluğu STM tarafından yürütülüyor.

Milli Savaş Yönetim Sistemi Platform Entegrasyonunu  STM Yapacak

TÜBİTAK Bilgem ile STM arasında 28 Şubat 2023 tarihinde imzalanan sözleşme ile de Gür Sınıfı Denizaltılar’a Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi Entegrasyonu Projesinde, platform entegrasyon sorumluluğu STM’ye verildi. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında 5 Aralık 2022 tarihinde Gür Sınıfı Denizaltılar’a Advent Müren Savaş Yönetim Sistemi ile AKYA Entegrasyonu Projesi için imzalar atılmıştı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ailesine sahip olan Preveze ve Ay sınıfı denizaltılara, milli torpido AKYA atış yeteneği kazandırılmıştı. TÜBİTAK Bilgem ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı arasında imzalanan Sözleşme ile bahse konu yetenek Gür Sınıfı Denizaltılara da kazandırılmış, denizaltıların beyni olan savaş yönetim sistemi milli imkanlar ile modernize edilmiş olacak.

Güleryüz: Donanmamızın caydırıcılığını artırmak için gayretlerimizi sürdüreceğiz

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, STM’nin denizaltı tasarım, inşa ve modernizasyon alanlarında Türkiye’de bir çok ilke imza attığını belirterek, şunları kaydetti,

“Sahip olduğumuz nitelikli insan kaynağımız ve teknolojimiz ile Donanmamızın ve kardeş ülkelerin denizaltılarında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan biri olan PREVEZE-YÖM Projesi’nde, dört adet sistemin kabul faaliyetini başarıyla geride bıraktık. Ay ve Preveze Sınıfı Denizaltıların modernizasyon projelerinde edindiğimiz milli mühendislik tecrübemizi, Gür Sınıfı Denizaltılar’a aktaracak yeni bir anlaşmaya da TÜBİTAK BİLGEM ile imza attık.”

Mavi Vatan’da Donanmamızın caydırıcılığını artırmak ve gücüne güç katmak için faaliyetlerimizi ve gayretlerimizi aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz. Projelerimizin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ve tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın