Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Dendias: Çözüm konusunda iyimser değilim

Dendias: Çözüm konusunda iyimser değilim

0

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs meselesi için yaptığı gayriresmi 5’li konferans teklifine hem Atina’nın v hem de Kıbrıs Rum kesiminin hazır olduğunu açıkladı.Yunan Kathimerin gazetesine konuşan Dendias, Türkiye ile istikşafi görüşmelerin tekrar başlaması, 5’li konferans planı ve Atina’nın İyon Denizi’nde karasularını 6 milden 12 mile çıkarma kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İstikşafi görüşmelerin gündeminin tek taraflı değiştirilmesinin temasları baltalamak amacıyla yapılan bir girişim olduğunu savunan Dendias, “2021’in Türkiye’si ile istikşafi görüşmelerin son turunun yapıldığı 2016’nın Türkiye’si aynı değil” ifadelerini kullandı.

Dendias, Yunanistan, istikşafi görüşmelere samimi bir irade ve yapıcı niyetle katıldığını söylerken, yine de görüşmelerin gündemi belirli olduğunu ve değiştirilemeyeceğini vurguladı.

İstikşafi görüşmeler nereye varacak?

‘’Karasularımızı başka bölgelerde de genişleteceğiz’’
Atina’nın, İyon Denizi’ndeki karasularını 6 milden 12 mile çıkarma kararı hakkında da konuşan Dendias, Yunanistan’ın 1947’den bu yana ilk kez karasularını genişlettiğini ve bunun uluslararası hukuk temelinde ve barışçıl yoldan yapıldığını ileri sürdü ve “Biz, karasularımızı daha başka bölgelerde de genişletmeye hazırlanıyoruz, gerekli teknik adımları atıyoruz ancak bunun ne zaman olacağı siyasi bir tercihtir,” değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs meselesinin çözümüne de değinen Dendias, gerek Türkiye gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) liderlerinin söylemlerinin cesaretlendirici olmadığını iddia etti.

Sorunun çözümü konusunda iyimser olmadığını dile getiren Dendias, “Kıbrıs Rum kesimi ile koordineli bir şekilde BM Genel Sekreteri António Guterres’in gayriresmi 5’li konferans teklifine katılmaya hazırız,” ifadesini kullandı.

Guterres, BM himayesinde, garantör ülkeler olan Türkiye, İngiltere, Yunanistan ile Ada’daki Türk ve Rum taraflarının katılacağı gayriresmi bir konferans düzenlenmesi teklifinde bulunmuştu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.