Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti

MDN Editör

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 15.00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek üçüncü dönem Cumhurbaşkanlığı’na başladı.

Erdoğan, önce geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli’nin elinden mazbatasını aldı, sonra da Meclis’te yemin etti.

Yemin metni şöyle: “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Yemin töreninde muhalefet sıralarının dolu olmadığı görüldü. Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili olmadığı için töreni locadan takip etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde göreve başlama töreni

Cumhurbaşkanı Erdoğan için Beştepe’de göreve başlama töreni düzenlenecek. 78 ülkeden üst düzey katılımın gerçekleşeceği törende 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile aralarında Türk Devletleri Teşkilatı, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da olduğu uluslararası kuruluş temsilcileri hazır bulunacak.

Bunu Paylaşın