Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar...

Çavuşoğlu: Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız.

0
çavuşoğlu
Fotoğraf: AA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hakkında konuşan Çavuşoğlu, ‘’Biz burada iyi niyet göstergesi olarak, bazı ülkelerin, AB’nin ve özellikle sayın Merkel’in ricasıyla geçici bazı jestlerde bulunduk. Bu süreçte de Almanya ve AB diyalog için çaba sarf ettiler. Biz, onlara bu jesti yapacağımızı ancak Yunanistan ve Rum kesiminden olumsuz adımlar göreceklerini söyledik. Bizim söylediğimiz ortaya çıktı. Bu durumda da gemilerimizi tekrar bölgeye doğru hareketlendirdik. Oruç reis bölgeye gitti. Ağustos sonu itibarıyla da kıta sahanlığımız olarak belirlediğimizin yeni bölgelere ruhsat vererek her türlü sismik araştırma ve sondaj çalışmalarına hız vereceğiz. Bu konuda kararlılığımız tam ve Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını sonuna kadar savunacağız. Bu konuda da hiçbir şekilde taviz vermeyiz. Dün bu konuda Türkiye’ye yönelik açıklamalar oldu. Bazıları ölçülü, bazıları taraflı ama geldiğimiz noktada kimse Türkiye’ye yönelik siz iyi niyet göstermediniz diyemez. Biz gösterdik ama karşı tarafta kötü niyetli bir ülke var. Dolayısıyla suçlayacaklarsa Yunanistan’ı suçlasınlar, dedi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.