Ana sayfa Piyasa Ekonomi Amasra Limanı ilk kruvaziyer gemisini ağırlamaya hazır

Amasra Limanı ilk kruvaziyer gemisini ağırlamaya hazır

0
amasra

Bartın’ın tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfak kültürüyle de ünlü Amasra İlçesi’nde 78 milyon lira yatırımla yapımı tamamlanma aşamasına gelen yolcu limanı, ilk yolcu gemisini yarın ağırlayacak.

Koyları, tertemiz kumu, az dalgalı denizi ve tabiatla bütünleşen güzellikleriyle turistlerin ilgisini çeken ilçede, “Amasra Limanı Yolcu İskelesi ve Yat Limanı” projesi kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2018’de ihale edilerek çalışmalarına başlanan mendirek inşaatında yüzde 90 tamamlanma aşamasına gelindi.

Teknik altyapının da tamamlanmasıyla ilk yolcu gemisini yarın ağırlayacak ilçenin Karadeniz Bölgesi’nde kruvaziyer turizminin önemli noktası haline gelmesi öngörülüyor.

Rusya’dan yola çıkarak İstanbul üzerinden Amasra Limanı’na gelecek 350 yolcu ve 300 personel taşıyan “Astoria Grande” adlı kruvaziyer gemisinin ziyareti öncesinde limandaki hazırlıklar da tamamlandı.

amasra limanı

Rusya’nın Soçi kentinden hareket eden, İstanbul ve Çanakkale’den sonra yola devam edecek olan Panama bandıralı gemideki 350 yolcu, ilçenin tarihi yapılarını, doğal güzelliklerini ve mutfak kültürünü yakından görme fırsatı bulacak.

Geçen yıl kasım ayında imzalanan kararnamayle uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi deniz hudut kapısı ilan edilen Amasra Yolcu Limanı’na İtalya, İngiltere, İspanya, Almanya, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna’nın yanı sıra Tuna Nehri yoluyla Avrupa ülkelerinden yatlarla da turistlerin gelmesi bekleniyor.

Bu şekilde ilk etapta 55 bin, ilerleyen yıllarda ise 200 bin turistin gelmesi hedeflenen ilçenin yıllık 600-700 bin olan ziyaretçi sayısının da 4-5 yıllık süreçte 1 milyona çıkması öngörülüyor.

AA