Ana sayfa Dünya ABD: Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık mal ve fona el konuldu

ABD: Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık mal ve fona el konuldu

0
yat
ABD Hazine ve Maliye Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen ilk 100 gün içinde Rus oligarklara ait 30 milyar dolarlık mal ve fonun dondurulduğunu açıkladı.

Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan 300 milyar dolarlık fonuyla birlikte yine oligarklara ait el konulan lüks yat, tekne ve gayrimenkulün bu rakamın dışında olduğu kaydedilen açıklamada, “Rusya’nın savaş maliyetini artırmaya devam ediyoruz.” denildi.

ABD, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rus oligarkların mallarına el koyulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde REPO (Rus Elitleri, Vekilleri ve Oligarkları) görev gücü oluşturmuştu.Rus oligarklara

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “mali kaynaklarını kurutmayı” hedefleyen REPO görev gücü, uluslararası hukukçuların da eleştirilerine hedef oluyor.

Maliye ve Hazine Bakanı Janet Yellen ve Adalet Bakanı Merrick Garland, REPO eylem gücü yetkilileriyle birlikte diğer ülke temsilcileriyle mart ayında bir toplantı yaparak Rus oligarkların mallarına ve paralarına nasıl el konulacağı konusunu masaya yatırmıştı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.