Yunanistan’a insanlık suçu davası

MDN İstanbul

Suriyeli insan hakları örgütü, göçmenlere karşı uyguladığı yasadışı uygulamalar nedeniyle Yunanistan’ın insanlık suçu işlediğini iddia ederek Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Washington merkezli bir Suriyeli insan hakları örgütü, Yunanistan’ın mültecilere kötü muamelede bulunduğunu gerekçe göstererek, insanlığa karşı suç işlendiği iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) şikayette bulundu.

Suriye Adalet ve Sorumluluk Merkezi, kendilerine ulaşan tanıkların ve video görüntülerinin, Yunan yetkililerin sınırda ve aşırı kalabalık kamplarda mültecilere kötü muamele ve istismarda bulunduklarını kanıtladığını ileri sürdü.

İlginizi çekebilir:    Avrupa’nın göçmen politikaları meşru mu?

İnsan hakları örgütü, sınır güvenliğinden sorumlu güçlerin mülteci protestolarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandıklarını ve kamplarda kötü ve sağlıksız koşulların olduğunu belirtirken, sınırda birçok mültecinin bulunduğu botların tehlikeli bir şekilde denize itildiğini iddia etti.

Örgütün İcra Direktörü Muhammed el-Abdullah açtıkları bu başvurunun Avrupa Birliği (AB)’nin mültecilere yönelik muamelesine karşı ilk hukuki mücadele olduğunu söyledi.

UCM savcıları, büyük olasılıkla aylar sürecek olan kapsamlı bir soruşturma ile dava açıp açmayacağına karar vermek için iddiaları inceleyecek. Mahkeme, her yıl örgüt ve bireylerden dava talepleri inceliyor ancak şimdiye kadar sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve üye devletler tarafından gelen davalar kabul edildi.

Frontex uygulamaların üstünü örtüyor
Öte yandan Yunanistan’ın sınırda göçmen geri çevirme ve Türk sularına geri itme gibi yasadışı uygulamalarının AB’nin bilgisi dahilinde olduğu ve Brüksel’in buna göz yumduğuna ilişkin kanıtlar giderek artıyor.

New York Times’ın geçtiğimiz kasım ayında elde ettiği belgeler ve yetkililerle yaptığı röportajlara dayanan bir habere göre, AB sınır güvenlik birimi Frontex, en az bir olayda bu yasadışı uygulamaya bizzat katıldı ve yardımcı olduğu görülüyor

Buna göre Frontex çalışanları bir Yunan gemisinin Ege Denizi ortasında göçmen dolu bir botu Türk kara sularına doğru gitmeye zorladığına tanıklık etti, ancak ekipte bulunanlara bu durumu üstlerine rapor etmemeleri söylendi.

Bu olay şu an Frontex içerisinde soruşturulması devam eden bir vaka ve izole bir olay olup olmadığı araştırılıyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın