Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Yeni Tip Denizaltı projesinin ilk denizaltısı havuza çekildi

Yeni Tip Denizaltı projesinin ilk denizaltısı havuza çekildi

0

Yeni Tip Denizaltı projesinin ilk denizaltısı olan Pirireis’in havuza çekilme, 5’inci denizaltısı olan Seydialireis’in ise ilk kaynak töreni, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Kızakta tüm donatımı yapıldıktan sonra Pirireis’in 2020’nin ilk yarısında denize indirilmesi hedefleniyor. 2022-2027 yılları arasında hizmete girmesi planlı Reis Sınıfı denizaltıları, Türk Deniz Kuvvetleri’nin ilk havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıları olacak.Sahip olduğu yakıt pili teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyetine sahip denizaltılar, Türk Deniz Kuvvetleri için ilk olma niteliği taşıyor.

2022 itibarıyla hizmete girmeye başlayacak denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekât icra edebilme yeteneğine, yüksek süratli gelişmiş torpidolara ve satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyetine sahip olacak.

Havadan bağımsız tahrik sistemine sahip Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında 6 yeni tip denizaltı inşa edilecek. Pirireis havuza çekim aşamasına gelirken, ikinci denizaltı Hızırreis’in donatımı, 3’üncü ve 4’üncü denizaltıların da gövde imalatları sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında inşa edilen Pirireis’in; mukavim tekne dış çapı 6,3 metre, toplam uzunluğu 67,6 metre (standart denizaltılardan yaklaşık 3 m daha uzun), toplam yüksekliği 13,1 metre, su çekimi 6,8 metre, suüstü deplasmanı 1,855 ton, dalmış durumdaki deplasmanı ise 2,013 ton olacak.

Hidrojen yakıt hücresi teknolojisi ile geliştirilen denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekât gerçekleştirebilecekler. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak. Sualtı, suüstü ve kara hedeflerine karşı silahlarla donatılmış olan denizaltılar birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahip bulunuyor.

Denizaltılarda; ASELSAN, HAVELSAN, MilSOFT, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, Koç Bilgi ve Savunma, TÜBİTAK, AYESAŞ’ın geliştirdiği milli sistemler kullanılıyor ve Gürdesan, Sirena Marine, Arıtaş, İ-Marine gibi birçok yerli üretici inşa sürecine katkı veriyor.