Ana sayfa Piyasa Ekonomi Türkiye’nin kredi risk primi 3 ayın en düşüğüne geriledi

Türkiye’nin kredi risk primi 3 ayın en düşüğüne geriledi

0
ABD’de enflasyonun beklentilerin altında kalması piyasalarda risk algısının azalmasına sebep oldu ve dünya genelinde özellikle gelişen ülke risk primlerinin düşüş eğilimi hızlandı.

Risk iştahı gelişen ülkeler için artmaya devam ediyor
Dünkü veri sonrası dünya genelinde artan risk iştahıyla gelişen ülke risk primleri gerilemesini sürdürdü. kredi risk primi 

Buna göre, Türkiye’nin 5 yıllık CDS değeri, 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye olan 664 baz puana, Brezilya’nın 5 yıllık CDS değeri 250 baz puana, Meksika’nın 5 yıllık CDS değeri 140 baz puana ve Güney Afrika’nın 5 yıllık CDS değeri 238 baz puana düştü.

14 Temmuz’da 898,33 baz puan seviyesine kadar çıkan Türkiye’nin 5 yıllık CDS değeri, özellikle 27 Temmuz’daki Fed’in faiz kararının ardından düşüş eğilimine girmişti.

Brezilya’nın 5 yıllık CDS değeri 26 Temmuz’da 299, Meksika’nın 176 ve Güney Afrika’nın 352 baz puan seviyesinde bulunuyordu.kredi risk primi 

Analistler, artan küresel risk iştahı ile gelişmekte olan ülke varlıklarına ilginin artmasının yanı sıra Türkiye özelinde tahıl koridorunun açılması ve Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair gelişmelerin de risk primini azaltan faktörlerden olduğuna kaydetti.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.