Tayvan: Ada çevresinde Çin savaş gemileri var

MDN İstanbul

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde Çin’e ait 68 askerî hava aracı ve 10 savaş gemisinin tespit edildiğini açıkladı.

Tayvan Savunma Bakanlığı’nın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 68 hava aracından 40’ının, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği, Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği sahada uçtuğu bilgisi verildi. Açıklamaya göre, 4 “SU-30”, 12 “J-10” tipi savaş uçağı Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizgiyi” geçti, 16 “J-16” tipi savaş uçağı, 2 “KJ-500” tipi erken uyarı uçağı, 2 “Y-9” tipi askerî nakliye uçağı, 3 “Y-20” tipi yakıt ikmal uçağı ile “BZK-005” tipi silâhsız dron ADIZ’ın güneybatısında uçtu.

Tayvan Silâhlı Kuvvetleri durumu izledi

Öte yandan, Batı Pasifik’te Tayvan’ın yakınında seyreden Şandong uçak gemisinin yanı sıra 10 Çin savaş gemisinin de Ada çevresinde görüldüğü bilgisini paylaşan Bakanlık, Tayvan Silâhlı Kuvvetleri’nin, savaş uçakları, gemiler, tespit-takip vasıtaları ve karaya konuşlu füze sistemleriyle durumu izlediğini bildirdi.

Çin, entegrasyon planını açıkladı

Uçuşlar ve gemi devriyeleri, Çin’in nisan ayında Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikattan bu yana bir gün içinde en fazla sayıda askeri hava aracının tespit edildiği askerî hareketlilik oldu. Çin’in bölgedeki faaliyeti, ABD ve Kanada Donanmaları’na ait 2 savaş gemisinin geçen hafta Tayvan Boğazı’ndan geçmesinin ardından geldi. ABD Donanması’na ait “Arleigh Burke” sınıfı güdümlü füze taşıyan Ralph Johnson muhribi ile Kanada Kraliyet Donanması’na ait “Halifax” sınıfı Ottowa kruvaziyeri, 9 Eylül’de Tayvan Boğazı’ndan rutin geçiş yapmıştı. Çin ayrıca kıyı eyaleti Fujian ile Tayvan arasındaki entegrasyonu derinleştirmeye yönelik bir plan açıkladı. Pekin, perşembe günü özel bir basın toplantısında planın tanıtımını yaptı ve yetkililer, lider Xi Jinping ve Çin Komünist Partisi’nin Tayvan’a yönelik genel stratejide Fujian’ın rolüne büyük önem verdiklerini kaydetti.

Çin, ABD’nin bölgedeki askerî varlığına karşı çıkıyor

Çin Ordusu, geçişin “gösteriş amaçlı” olduğunu savunmuş, gemilerin takip edildiğini, yasalara ve uluslararası kurallara uygun tepkinin verildiğini bildirmişti. Geçişin adından 11 Eylül’de Çin’in Şandong uçak gemisi, Tayvan’ın güney ucundaki Eluanbi Burnu’na 60 deniz mili (yaklaşık 111 kilometre) kadar yaklaşmıştı. Tayvan Boğazı’nı da kara suları olarak gören Çin, ABD’nin bölgedeki askerî varlığına karşı çıkıyor. ABD Donanması’nın bölgedeki seyir ve keşif faaliyetleri, iki ülke arasında gerginliğe sebep oluyor. Çin’in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

AA

Bunu Paylaşın