Ana sayfa Haberler Deniz Savunma STM Pakistan’a çıkarma yapıyor

STM Pakistan’a çıkarma yapıyor

0
STM

STM, Pakistan’da gerçekleştirilecek IDEAS 2022 fuarında; Türk mühendislerinin eserleri olan; askerî deniz platformlarını ve taktik mini İHA sistemlerini sergileyecek.

STM 500 denizaltısı Pakistan’da sergilenecek

Türkiye’nin ilk millî fırkateyni TCG İSTANBUL (F-515)’un ana yüklenicisi olan STM, IDEAS-2022’de; İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn, Pakistan Denizde İkmal Tankeri (PNFT) ve millî imkanlarla tasarlanan küçük boyutlu denizaltı STM 500’ü katılımcıların beğenisine sunacak. Taktik mini İHA sistemleri alanında dünyada öncü ve rekabetçi platformlar üreten STM, Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU’nun yanı sıra millî gözcü İHA TOGAN ve sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU’yu Güney Asya ile buluşturacak.

STM 500
STM, Pakistan savunmasına güç veriyor

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“STM olarak özgün mühendislik çözümlerimizle, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar 20’den fazla ülkede iş birlikleri, ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Başta Türk Donanmasını ve güvenlik güçlerimizi yenilikçi ve millî sistemlerle donatırken, elde ettiğimiz deneyim ve mühendislik kabiliyetini, dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyoruz.

İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn

Dost ve kardeş ülke Pakistan’da bugüne kadar önemli projelere imza attık. Pakistan Donanması için tasarladığımız, Türkiye’nin yurt dışına yapmış olduğu en büyük tonajda askerî gemi inşa projesi Pakistan Denizde İkmal Gemisi PNS MOAWIN’i Karaçi’de inşa ederek 2018 yılında teslim ettik. Yine Pakistan’ın sahip olduğu Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Projede ilk denizaltıyı teslim ettik ve diğer iki denizaltının modernizasyon çalışmalarını devam ettiriyoruz. Bu proje ile Türkiye’de ilk kez yabancı bir ülkenin denizaltı modernizasyon projesinde ana yüklenici olarak STM imzamızı atmış olduk. Başarılı bir şekilde yürüttüğümüz bu projeler sayesinde, Türkiye tarafından üretilecek 4 adet Ada Sınıfı Korvet Projesinde de ana tahrik sisteminin tedariki ve entegrasyonuna yönelik mühendislik kabiliyetiyle görev alıyoruz. Pakistan’ın savunmasının gücüne güç katmak için yeni iş birliklerine ve ortak çalışmalara imza atmak istiyoruz. Yenilikçi ve millî platformlarımızı IDEAS’ta sergileyeceğimiz için heyecanlıyız.”

PNS MOAWIN

Pakistan IDEAS 2022 15-18 Kasım 2022 tarihlerinde Karachi Expo Centre’da gerçekleşecek. 1 numaralı Salon’da yer alacak olan STM’nin stand numarası ise A22.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.