Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği SİDA, Mavi Vatan savunmasında yerli dizel motorla görev yapacak

SİDA, Mavi Vatan savunmasında yerli dizel motorla görev yapacak

0

Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen “ULAQ” serisinin ilk platformu Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nda (SİDA) yerli dizel marin motoru kullanılacak.

TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Halim Tosun, motor üretimiyle savunma sanayisine hizmet verdiklerini söyledi. mavi vatan

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) uhdesinde birçok projede yer aldıklarını anlatan Tosun, “Taktik tekerli zırhlı araçlarda yerli motorun üretilmesi ve entegre edilmesinde çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunulan, uçak durdurma sistemleri geri sarma motorlarını ürettik ve 2021 yılı içinde 80’e yakın teslimatı başarılı şekilde gerçekleştirdik.” diye konuştu. mavi vatan

TÜMOSAN’ın motoru kullanılacak
Tosun, SİDA projesinde yerli motor kullanımı konusunda ana yüklenici firma olan Ares Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile önemli derecede yol alındığını hatırlatarak “Savunma Sanayi Başkanlığı uhdesinde ve ARES Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde üretilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı’nda, yerli dizel marin TÜMOSAN motoru kullanılacak. Motorların prototip teslimatlarını bu yıl içinde gerçekleştireceğiz. Bu projenin devamında da marin motor sağlayıcısı olma konusunda önemli adımlar atmış olacağız. Ülkemizde özellikle son yıllarda yerlileşme konusunda önemli adımlar atılıyor. Burada beygir gücü de çok önemli. 50 beygir gücünden 4000 beygir gücüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm unsurlarında özel ihtiyaçlar mevcut. Söz konusu ihtiyaçların yerli ve millî alt sistemler ile karşılanması noktasında özellikle 550 beygir ve altındaki motor güçlerinde TÜMOSAN aktif olarak görev alıyor.” dedi.

“Yeni yatırımlarla istihdama yüksek oranda katkı sağlayacağız”
TÜMOSAN Konya’da bulunan fabrika yerleşkesinde yeni düzenlemeler ve modernizasyon çalışmaları yapılacağının bilgisini veren Tosun, “Buradaki çalışmalar tamamlandığında Konya sanayisi ve istihdamı için önemli bir katkı sağlanacaktır. Türkiye, son yıllarda üretim üssü haline geldi ve bu durumu Türkiye’nin ikinci çeyrek büyüme rakamlarından da anlayabiliyoruz. Şu anda yan sanayide iş yoğunlukları sebebiyle kapasite yetersizliği kaynaklı ürün tedarik sıkıntıları yaşamaktayız. Zaman zaman ham madde sıkıntısı da yaşayabiliyoruz. Biliyoruz ki bütün sanayiciler üretim kapasitelerini doldurmuş durumdalar. Kapasitelerin verimli ve etkin kullanımında yetişmiş personel istihdamı da oldukça önemli. TÜMOSAN olarak yeni yatırımlarla istihdama yüksek oranda katkı sağlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Tosun, Konya’da bulunan fabrika arazisinin özel endüstri bölgesi ilan edildiğini belirterek bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaklaşık 1 milyar liralık yatırım taahhüdünde bulunulduğunu aktardı.

Şu ana kadar 8 milyon Euro’luk makine ekipman ve teçhizatı yatırımı yapıldığını vurgulayan Tosun, yatırımları konusunda çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

AA