Rus denizaltısından bin kilometrelik isabet

MDN İstanbul
Fotoğraf: Sputnik
Rusya, Yasen-M Sınıfı dördüncü nesil nükleer denizaltı projesinin ikinci ürünü olan Kazan denizaltısının, Kalibr tipi seyir füzesiyle bin kilometreden fazla mesafede hedefi imha ettiğini açıkladı.

Atış, ülkenin kuzeybatısındaki Beyaz Deniz’den, Arhangelsk bölgesinde bulunan Çija poligonundaki bir hedef üzerine gerçekleşti.

Sputnik’in haberine göre Rusya Kuzey Filosu basın dairesinden yapılan açıklamada, Kazan denizaltısının devlet testlerinin bitiş etabında Beyaz Deniz’den Kalibr tipi seyir füzesiyle bin kilometreden fazla mesafede, Arhangelsk bölgesinde bulunan Çija poligonundaki hedefi imha ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Bugün ‘Yasen-M’ projesinin ana ürünü olan Kazan nükleer denizaltısı, ana füze sistemi ile kıyı hedefine yönelik başarılı bir atış gerçekleştirdi” ifadelerine yer verildi. Füze atışının devlet testlerinin bitiş etabı çerçevesinde öğleden önce Beyaz Deniz’den yapıldığı, fırlatma noktasından bin kilometreden fazla mesafede, Arhangelsk bölgesinde bulunan Çija poligonundaki hedefin Kalibr seyir füzesi başlığı ile başarıyla vurulduğu ifade edildi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın