Ana sayfa Haberler Deniz Ticareti Portföyüne 19’uncu kruvaziyer limanını kattı

Portföyüne 19’uncu kruvaziyer limanını kattı

0
Global Yatırım Holding (GYH) iştiraki Global Ports Holding (GPH), İtalya’da Taranto Kruvaziyer Limanı’nı işletmek için 20 yıl süreli imtiyaz hakkı sözleşmesi imzaladı. Taranto, GPH’nin portföyüne giren İtalya’da 5’inci, faaliyet gösterdiği toplam 13 ülkede ise 19’uncu kruvaziyer limanı oldu.
GYH ve GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Pandeminin küresel turizm sektörüne etkisine rağmen, turizmin en gözde segmenti olan kruvaziyer turizmine uzun vadeli pozitif bakışımız devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı fırsatları değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz. Kasım 2020’de Akdeniz kruvaziyer pazarına yönelik iki önemli adım atarak, İtalya’da Taranto ve İspanya’da Valencia’yı işletmek üzere anlaşma müzakerelerine başlamıştık. Taranto’da anlaşmayı imzalayarak planımıza bağlılığımızı gösterdik. Valencia’yı da yakın zamanda imzalamayı bekliyoruz.
Borçluluğu azaltma stratejimiz kapsamında ise Kasım 2021 vadeli 250 milyon dolarlık eurobond’un refinansman sürecini başarıyla yönetiyoruz. Son olarak ‘artırma süreci’ (Dutch Auction) ile 49,7 milyon dolar nominal bedelli eurobond, makul piyasa şartlarında geri alınarak iptal edildi. Ayrıca eurobond bakiyesinin vadesinden önce itfa edilmesi amacıyla ekstra likidite sağlamaya yönelik görüşmelerde son aşamaya geldik,” şeklinde konuştu.

Güney İtalya’da gözde destinasyon olacak
GPH CEO’su Emre Sayın ise “Küresel çapta portföyümüzün sağladığı avantajlar ile uzmanlığımızı Akdeniz’deki kruvaziyer limanlarına yaymaya devam ediyoruz. Yerel paydaşlarımız ile birlikte çalışarak Taranto’yu Güney İtalya’nın gözde kruvaziyer destinasyonlarından bir tanesi haline getirerek, Antik Çağ’da Spartalılar’a kadar dayanan tarihi zenginliğe sahip bu kente ziyaretçi sayılarını artıracağız,” dedi.

Kamu 28 milyon euro yatırım yapıyor
Taranto Kruvaizyer Limanı’nda kamu tarafından finanse edilen, yeni bir kruvaziyer terminalinin inşası da dâhil olmak üzere yaklaşık 28 milyon euro tutarında altyapı iyileştirme yatırımları hâlen devam ediyor. Yatırımların Mart 2022’de tamamlanması bekleniyor.
Taranto’nun portföye katılmasını sağlayan anlaşmayı İtalya İyon Denizi Limanlar Otoritesi Başkanı Sergio Prete ile GPH İtalya Kruvaziyer Limanları Genel Müdürü Antonio Di Monte imzalandı. Prete, “Taranto için yeni bir kalkınma dönemi başlıyor,” derken, Di Monte “Kentin sosyo-ekonomik dokusuna önemli katkı vereceğimize inanıyorum,” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.