Ana sayfa Haberler Enerji Petrol Ofisi ilk VLSF ikmalini gerçekleştirdi

Petrol Ofisi ilk VLSF ikmalini gerçekleştirdi

0
Petrol Ofisi, Türkiye’nin ilk yeni nesil denizcilik yakıtı VLSF ikmalini gerçekleştirdi

Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO, 2020 değişim süreci ile birlikte 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla tüm dünyada gemilerin kullanacağı denizcilik yakıtlarının sülfür oranını yüzde 3,5’den yüzde 0,5’e düşürüyor. Petrol Ofisi bu düzenleme için hazırlıklarını tamamlayarak, denizcilik yakıtlarındaki markası PO Marine ile IMO 2020 kriterleri kapsamındaki ilk ikmalini İstanbul’da gerçekleştirdi. Kumkapı açıklarında gerçekleştirilen ikmal ile Petrol Ofisi’nin Demre-8 adlı barcı tarafından, 100 ton yeni nesil denizcilik yakıtı Very Low Sulfur Foil (VLSF) ikmali yapıldı.

Türkiye’de gerçekleştirilen ilk VLSF ikmali ile ilgili açıklama yapan Petrol Ofisi Ticari ve Endüstriyel Satışlar Direktörü Ulvi Kılıç, IMO 2020 kriterlerinin dünya denizciliğini derinden etkileyeceğini belirterek, ‘‘Bu zorlu süreçte armatörlerimizin karşılaşabileceği sorunlara çözüm sunabilmek adına, Denizcilik Yakıtları Kalite ve Miktar Güvence Sistemi’ni geliştirdik.

Dünya gemicilik endüstrisi, yeni regülasyonun çevreyi korumak adına çok büyük faydası olacağı konusunda hemfikir olsa da, geçiş sürecinde ciddi zararlara uğramaktan çekiniyor. Zira IMO 2020 başlangıcı ile birlikte en büyük sorun yakıt ile ilgili teknik problemler ve kalite standartları oturmamış yakıtların gemilere verebileceği muhtemel zararlar olacak. Bu alanda da dünyada bir ilki gerçekleştirip, istisnasız yüzde 100 tüm ikmallerimizde bağımsız gözetim hizmeti vereceğiz. Petrol Ofisi’ni tercih eden armatörler, ne ürün aldıklarını, ürünlerini eksiksiz ve tam olarak aldıklarını, şahit numunelerinin akredite ve bağımsız bir gözetmen tarafından dünya standartlarına uygun alındığını ve bu şahit numunelerin akredite laboratuvarlarda 3 ay süre ile muhafaza edildiğini bilecekler.

Hatta ikmal bitimiyle birlikte en geç 2 saat içinde, fatura, yakıt teslim formu, gözetmen raporu, şahit numuneler, fatura ve ikmal fotoğrafları armatör ve müşterilerimize direkt e-mail olarak gönderilmektedir. Halihazırda, bu hizmeti müşterilerine yüzde 100 ücretsiz sunan dünyadaki tek dağıtım şirketi olmaktan gurur duyuyoruz,” dedi.