Ana sayfa Haberler Gemi İnşa Yenilikçi teknolojilere sahip ilk gemi teslim edildi

Yenilikçi teknolojilere sahip ilk gemi teslim edildi

0
Tersan Tersanesi NB1095 inşa numaralı Soğutuculu Kargo Gemisi Oddrun With’i Norveç’li Egil Ulvan Rederi firmasına teslim etti.

Toplam uzunluğu 86 metre ve genişliği 20 metre olan gemi; genel kargo, frigorifik ürünler ve konteyner kargolarının esnek ve kombine nakliyesi için inşa edildi. Gemide Norveç kıyılarındaki somon çiftliklerine balık yemi temini sağlayabilecek verimli bir boşaltma sistemi bulunuyor. Birçok farklı tipte kargo taşımacılığına uygun olarak inşa edilen gemi ayrıca bir yan kapak ve konveyör yükleyici ile donatıldı. Gemi farklı modlarda, sadece LNG ile veya batarya ile hibrit modda çalışabiliyor. Gemi bünyesinde bulunan aküler şaft jeneratörleri ve dizel jeneratörler ile şarj edilebiliyor.

Oddrun With, boşaltma sırasında vinç hareketlerinden üretilen ters enerjinin depolanmasını ve bu dönüştürülen enerjinin gemideki akülere yönlendirilmesini sağlayan rejenerasyon teknolojisi ile donatıldı. Gemi, limanda kaldığı sürede pillerini şarj edebiliyor.

Ayrıca gemi, soğuk yük ambarlarını ister kendi soğutma sistemi ile ister alternatif olarak doğalgazın sıvıdan gaza dönüşmesi sırasında elde edilen soğuk geri kazanım sistemi ile -27 C’ye kadar soğutabiliyor. Oddrun With dondurulmuş ürünlerin taşınması için bu tür yenilikçi teknolojilere sahip dünyadaki ilk gemi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.