Ana sayfa Haberler Çevre Müsilaj değil polenmiş

Müsilaj değil polenmiş

0
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda; ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü işbirliğiyle Marmara Denizi’nde yeniden görüldüğü iddia edilen müsilaj ile ilgili çalışmalar yapıldı.polen

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait ‘Bilim-2’ adlı araştırma gemisi ile 15 kişilik ekip, nisan başında İstanbul Boğazı’ndan başlayarak İzmit Körfezi’ne kadar ulaşarak denizden örnekler alıp, incelemelerde bulundu. polen

Marmara Denizi Eylem Planı Bilim ve Teknik Kurulu Üyesi ve ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden Marmara Denizi’ndeki son araştırmalarını tamamladıklarını söyledi. Mersin’in Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde araştırma sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Salihoğlu, Marmara Denizi’ndeki müsilaj benzeri yapıların alg çoğalmasına neden olan polenler olduğunu söyledi. polen

Denizlerdeki kirliliğin arttığını, oksijen seviyesinin ise yeterli olmadığını kaydeden Prof. Dr. Salihoğlu, “Mart sonu, nisan başı gibi yaptığımız araştırmada müsilaj, sütun ve yüzeyde görülmüyordu.

ODTÜ ve İstanbul Üniversitesi deniz bilimleri enstitüleri ortak bir sefer düzenledi. Araştırma neticesindeki oluşumların polen, alg, ölmüş denizanası ve bitki gibi bazı organik yapılar olduğunu tespit ettik.

Çevreye karşı hassasiyetin memnuniyet verici olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Salihoğlu, “Son dönemde denize karşı olan ilgi, hassasiyet çok önemli. Çevresel ve evsel atıkların denizi kirletmemesi için herkesin son derece duyarlı olması gerekiyor. Deniz kirliliğiyle ilgili farklı alanlarda hocalarımız çalışıyor.

Sorunları deniz bilimleri yaklaşımıyla ele alıyoruz ama bunun yanında bazı teknolojilerin de devreye girmesi gerekiyor. Hocalarımız özellikle arıtmaya, ulaşıma, denizden gıda elde etmeye, şehir planlamaya yönelik ekosistem tabanlı çalışmalarını sürdürüyorlar,” dedi.
DHA

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.