Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği Millî denizaltı STM500’ün üretim faaliyetlerine başlanıyor

Millî denizaltı STM500’ün üretim faaliyetlerine başlanıyor

0
STM500

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk mühendislerince tamamen millî imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimiyle başlanacağını bildirdi.

Demir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, millî denizaltı projesinde gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi.

ismail demir twitterSTM500 denizaltısının ileri ve modern savaş sistemleriyle yapılacağını vurgulayan Demir, “Millî denizaltı serüvenimizde tarihi adım. Türk mühendisleri tarafından tamamen millî imkânlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimiyle başlıyoruz. STM500 hem açık deniz hem de sığ sularda görev yapabilecek şekilde tasarlandı. Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi gibi taktik ihtiyaçlara cevap verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve modern savaş sistemleriyle donatılacak” dedi.

30 gün kesintisiz görev süresi
Türk mühendislerinin eseri küçük boyutlu millî denizaltı STM500, hem sığ sularda ve hem de açık deniz şartlarında görev yapabilecek. Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekâtı, denizaltı harbi gibi, global taktik ihtiyaçlara cevap verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500, ileri ve modern savaş sistemleriyle donatılacak. STM500, 18 kişilik mürettebata ek olarak 8 kişilik özel kuvvetler ekibi ile 30 gün kesintisiz her türlü görevi icra edebilecek. Platform, 4 atışa hazır torpido kovanı ile toplamda 8 ağır torpido ve güdümlü füze atış gücüne sahip olacak.

Millî denizaltı STM500 yüksek ihracat potansiyeli taşıyor
Yurt dışında ilgi gören STM500 için görüşmeler sürüyor. Türkiye, havacılık ve uzay teknolojilerinde olduğu gibi stratejik bir alan olan denizaltı teknolojilerinde de STM’nin önderliği ve yerli sanayinin katılımıyla çalışmalarına devam ediyor.

STM’den yapılan açıklamada, görüşlerine yer verilen STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Türkiye’de denizaltı inşa ve modernizasyon kabiliyetine sahip ilk mühendislik şirketi olarak tarihi bir kilometre taşına daha ulaştık. Millî mühendisliğimizin eseri STM500 denizaltımızın, mukavim tekne test üretimine başlamaktan gurur duyuyoruz. Yüksek ihracat potansiyeli taşıyan STM500 denizaltımızda, emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı kutluyor, Savunma Sanayii Başkanımız Prof. Dr. İsmail Demir’e desteklerin dolayı teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.