“Kura müdahale para politikalarıyla uyumlu”

MDN İstanbul
Küresel piyasalarda, yüksek faiz ortamı ve güçlenen doların ekonomilere yansımalarına ilişkin endişeler sürerken dün İngiliz tahvil ve döviz piyasasında yaşanan çalkantının ardından bugün denge arayışının öne çıktığı görülüyor. Kura müdahale 

Küresel piyasalarda dolar talebi güçleniyor
Merkez bankalarının geçen hafta agresif bir şekilde faizleri artırması ve yüksek faiz ortamının bir müddet daha süreceği sinyali vermesinin ardından küresel çapta dolar talebi güçlenmeye devam etti. Kura müdahale 

Bu durum diğer ülke para birimleri ve emtia piyasasında satış baskılarının derinleşmesine neden olurken Brent petrolün varil fiyatı dün 82,5 dolarla 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı da Nisan 2020’den bu yana ilk kez 1.621 dolar seviyesini gördü.

Ekonomilere duyulan güven azalıyor
Ekonomilere duyulan güvenin azalması ile resesyon beklentileri de artarken dün OECD küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini gelecek yıl için yüzde 2,8’den yüzde 2,2’ye düşürdü. Kuruluş, Çin ekonomisi için de büyüme tahminlerini 2022 ve 2023 yılları için 1,2’şer puan düşürerek sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 4,7 olarak belirledi. OECD’nin ardından bugün de Dünya Bankası, Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Sterlinde tarihi değer kaybı
Avrupa tarafında, İngiliz hükûmetinin toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimi uygulamasını devreye alacağının duyurulmasının ardından dün sterlin/dolar paritesi 1,0348 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Vergi indirimi uygulamasının enflasyonist baskıları artıracağı beklentileriyle para piyasalarında İngiltere Merkez Bankası (BoE)’nın, acil toplanacağı ve faizleri kasıma kadar 200 baz puan artıracağı fiyatlanmaya başladı. Kura müdahale 

Bu gelişmeler karşısında BoE’den açıklama gelirken Banka’nın bir sonraki planlanmış toplantısında hükûmetin açıklamalarının talep ve enflasyon üzerindeki etkisi ve sterlindeki düşüşün tam bir değerlendirmesini yapacağı ve buna göre hareket edeceği bildirildi. Açıklamada, “Para Politikası Kurulu, görevine uygun olarak orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine döndürmek için gereken şekilde faiz oranlarını değiştirmekte tereddüt etmeyecektir.” ifadesi kullanıldı.

Enflasyon görünümünde riskler yukarı yönlü
Öte yandan dün açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyon görünümüne ilişkin risklerin enerji tedarikinde kesintiler olma ihtimali nedeniyle yukarı yönlü olduğunu belirterek gelecekteki politika kararlarının verilere bağlı olacağını bildirdi.

“Kura müdahale para politikalarıyla uyumlu”
Asya tarafında Japonya, daha önce planlanmamış bir tahvil alım programı açıklarken Çin’de sanayi kârları yüzde 2,1 düşüş kaydetti. Dolar karşısında 24 yılın en düşük seviyelerinde hareket etmeye devam eden Japon yenine ilişkin yetkililerin açıklamaları da devam ediyor. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, kurdaki müdahalelerin para politikalarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Öte yandan Çin Merkez Bankası piyasaların nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kısa vadeli likidite desteğine devam etti.

Dolar/TL tarihi zirvesini gördü
Yurt içinde, dün küresel çapta azalan risk iştahının etkisiyle satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,65 değer kaybıyla 3.260,15 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün 18,48 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,47’den işlem görüyor.

Analistler, dolar endeksindeki güçlenme ve tahvil piyasasından çıkışların, şirket kârlılıkları ve büyüme beklentilerini olumsuz etkilediğini belirterek döviz ve tahvil piyasalarının seyrinin yakından izlenmeye devam edileceğini söyledi.

Bugün ABD Merkez Bankası (Fed), ECB ve BoE yetkililerinden gelecek açıklamaların piyasaların odağında bulunduğunu aktaran analistler, veri gündeminde ise ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, Richmond Fed imalat endeksi ve yeni konut satışlarının öne çıktığını bildirdi.

Piyasalarda bugün
13.15 Fed, Evans konuşması
14.00 ECB, Villeroy konuşması
14.00 BOE, Pill konuşması
14.30 ABD, Fed Başkanı Powell’ın konuşması
14.30 ECB, Panetta konuşması
15.30 ABD, ağustos ayı dayanıklı mal siparişleri
16.00 ABD, S&P CS konut fiyat endeksi
16.15 ECB, Guindos konuşması
16.55 Fed, Bullard konuşması
17.00 ABD, eylül ayı tüketici güven endeksi
17.00 ABD, eylül ayı Richmond Fed imalat endeksi
17.00 ABD, eylül ayı yeni konut satışları
17.00 ABD, ağustos ayı yeni konut satış istatistikleri

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın