Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü uluslararası dijital sisteme entegre oluyor

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü uluslararası dijital sisteme entegre oluyor

0
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM ) deniz trafik kontrolünü tüm dünya ile bütünleşik şekilde dijital olarak gerçekleştirmek için ilk adımını attı. Tüm uluslararası deniz trafiğinin takip edilebileceği, gemi, yük ve rota tanıma ve planlama yapabileceği uluslararası dijital sisteme entegrasyon için HAVELSAN ile anlaşıldı.

HAVELSAN ile yapılan anlaşma doğrultusunda, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün tüm deniz trafik kontrol işlemleri, Uluslararası Denizcilik Organizasyonu (IMO) tarafından 2023 yılına kadar güncellenecek dijital dönüşüm kurallarına göre dizayn edilecek.

Tüm trafik artık uluslararası ortak dijital platformda izlenecek
Uluslararası deniz trafiğinin ve ticaretinin bilişim altyapısı olarak kabul edilen yeni dijital sistemle, dünyanın herhangi bir limanından hareket eden ya da herhangi bir denizinde seyreden gemilerin bilgileri izlenebilecek.
Sistem; gemiyi, geminin yükünü, rotasını takip ederek kontrol merkezini bilgilendirecek. Bu sayede, Türk karasularına girmekte olan tüm gemilerin bilgilerine önceden ulaşılacak, kontrol dışı bir duruma anında müdahale edilebilecek.

Yeni sistem, özellikle İstanbul Boğazı’nda yaşanan gemi kazalarının önüne geçilebilmesini de sağlayacak.

‘‘Gemi trafiğinin oluşturduğu riskler her geçen gün daha da yükselmekte’’
Konuyla ilgili açıklama yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, “Türk Deniz Yetki Alanlarında ve dünyanın en önemli su yollarından birisi olan Türk Boğazlarında denizde seyir, mal, can emniyeti ve çevre güvenliğinin sağlanması, gemi trafiğinin emniyetli, hızlı ve ekonomik bir şekilde sürdürülmesi için görev yapmaktayız, Türk Boğazlarında son yıllar itibarıyla geçen gemi sayısında düşüş görülmekle beraber gemi tonaj ve büyüklükleri ile taşınan yük miktarındaki artış nedeniyle gemi trafiğinin oluşturduğu riskler her geçen gün daha da yükselmektedir” dedi.

2017 yılı itibarıyla 80 trilyon dolara ulaşan küresel ticaret hacminin yüzde 85’inin deniz yolu ile taşındığına dikkat çeken Durmuş Ünüvar, uluslararası denizcilik organizasyonlarındaki güncel gelişmeleri ve yeni teknolojik altyapıları yakından takip ettiklerini ifade etti. Ünüvar, HAVELSAN ile imzalanan işbirliği anlaşmasının teknolojideki küresel gelişmelerin takibi ve denizde seyir, mal, can emniyeti ve çevre güvenliğinin sağlanması hususunda gelişen teknoloji ve bilişim altyapılarına sahip olmamız açısından önem arz ettiğini belirtti.
Boğazlarda mevcut Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi altyapısınının idame zorluğu ve artan gemi trafiği nedeniyle 2014 yılından itibaren Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmeti (TBGTH) sisteminin teknolojik altyapısının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Ünüvar, Türk Boğazlarına özel ve milli imkanlarla yapılacak altyapının oluşturulması ve mevcut sistemin kabiliyetinin artırılması için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün bir proje başlattığını dile getirdi.

‘‘HAVELSAN, çok önemli yazılım ve sistemleri üretecek yetkinlikte’’
HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün yeni operasyonel ihtiyaçları göz ününe alınarak, Gemi Trafik Hizmeti (GTH) yazılımının HAVELSAN mühendisleri tarafından milli olarak geliştirildiğini belirtti. Atalay, bu projede geliştirilen yerli yazılımların yanı sıra ASELSAN tarafından üretilen sensörlerin de kullanıldığını hatırlatarak, “Böylece yeni sistemde yerli üretim oranını azami seviyeye çıkarmış olduk. HAVELSAN olarak, denizcilik sektörü için çok önemli yazılım ve sistemleri üretebilecek yetkinlikteyiz” dedi.
Türk Silahlı Kuvvetleri için birçok kritik yazılım ve sistemi ürettiklerini ifade eden Ahmet Hamdi Atalay, “KEGM için sadece proje üretmek değil, aynı zamanda gelişen teknolojiyi takip etmek ve değişimleri KEGM ile birlikte uyarlayarak KEGM’ye destek olmak istiyoruz. Bu işbirliğinin amacı uzun vadede çözüm ortaklığıdır” şeklinde konuştu.